share

Ostrzeżenie: Unikajcie kupowania tych czereśni, inaczej stracisz nie tylko pieniądze

by

Czy czereśnie są zdrowe?

Czereśnie smakują właściwie wszystkim – i ptakom, i owadom, i nam. To owoce, na które czeka się cały rok i są z nami bardzo krótko (dlatego warto zrobić z nich w sezonie przetwory, np. kompot). Owoce mają zaledwie 50 kalorii w 100 g. Są też bogate w witaminy i minerały, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie w wielu aspektach. Czereśnie zawierają m.in.:

 • witaminę A
 • witaminę C
 • beta-karoten
 • potas
 • wapń
 • fosfor
 • magnez
 • jod

Czereśnie wspierają szczególnie skutecznie serce, stawy, nerki i wątrobę, a oprócz tego, podobnie jak inne czerwone owoce, zawierają mnóstwo antyoksydantów (w tym witaminę C), które chronią przed przedwczesnym starzeniem się i zabezpieczają przed powstawaniem stanów zapalnych i chorobowych różnego typu. Czereśnie przeciwdziałają zaparciom (mają lekkie działanie przeczyszczające), więc są idealnym owocem wspierającym letnie detoksy. To też mocno nawadniający owoc. Na 100 g aż 83,6 g to woda. Jednak jak się nie narazić na robaczywe czereśnie?

Jak sprawdzić, czy czereśnie są robaczywe?

Nie musicie rozgryzać ani drylować każdej czereśni, aby sprawdzić, czy w środku są robaki. Wystarczy, że uważnie im się przyjrzycie. Robaczywe czereśnie mają pewne cechy, którymi różnią się od nienaruszonych przez robaki sztuk. Są one dostrzegalne gołym okiem. Zwróćcie uwagę na:

 • czarne punkciki i małe dziurki na skórce
 • przebarwienia na skórce przypominające ślad po obiciu owocu
 • białe plamki na skórce
 • prześwitujące jasne „niteczki” – korytarze tuż pod skórką

Wyżej wymienione cechy są oznaką, że czereśnie, które kupujecie, mają „pasażerów na gapę”. Jeśli już nabyliście te czereśnie, ale nie przyjrzeliście się im dokładnie, istnieje sposób na wyproszenie niechcianych lokatorów ze środka. Namoczcie owoce w zimnej wodzie z dodatkiem łyżeczki soli. Dzięki temu zyskacie 2 korzyści za 1 zamachem: wyprosicie larwy z wnętrza owoców i pozbędziecie się bakterii i grzybów ze skórki. Tym samym dokładnie umyjecie owoce. Płukanie pod bieżącą wodą nie wystarczy.

Czy robaczywe czereśnie są szkodliwe?

Jeśli zjecie czereśnie z robakami, nic złego się nie stanie. Są one jednak po prostu niedobre, a u niektórych (szczególnie u dzieci) robaczywki budzą wstręt. Maluchy mogą zrazić się więc do wartościowych owoców na długo. Larwy kryją się też w wiśniach i śliwkach, dlatego, szczególnie jeśli zbieracie dziko rosnące owoce i podajecie je dzieciom, koniecznie je umyjcie, a następnie rozkrójcie i sprawdźcie wewnątrz. Usuniecie też od razu pestkę, której nie należy zjadać (i małe dzieci mogą się nią zadławić).

Mycie jest niezbędne również z innego względu. Owoce jagodowe poza niegroźnymi larwami mogą zawierać również larwy tasiemca bąblowcowego, którego zjedzenie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode