share

Odstawcie kwaśny rosół. Istotne jest jedno proste działanie po gotowaniu zupy.

by

Zachowaj świeżość rosołu

Znacie te sytuacje, kiedy świeżo ugotowany rosół szybko zaczyna się psuć i kwaśnieć i nie nadaje się już do podania domownikom? To dosyć częste zjawisko, którego powód jest prosty i całe szczęście łatwo można mu zapobiec. Zobaczcie, jak uratować zupę przed szybkim popsuciem się.

Dlaczego rosół skwaśniał?

Żeby sprawdzić, czy rosół już skwaśniał, należy po prostu go podgrzać. Gdy się zagotuje i na powierzchni wody pojawi się obfita piana, powinno to wzbudzić waszą czujność. O tym, że rosół się zepsuł będzie też świadczyć nieprzyjemny zapach oraz kwaskowy posmak wywaru. Nie powinno to dziwić w sytuacji, gdy od ugotowania zupy minęło już kilka dni. Dlaczego jednak zdarza się, że rosół staje się kwaśny bardzo szybko po ugotowaniu?

Winnymi tej sytuacji są dwa warzywa, zwykle dodawane do zupy – por oraz cebula. Produkty te pozostawione w rosole sprawiają, że zaczyna on szybko kwaśnieć. Wystarczy więc, że po zakończeniu gotowania wyjmiecie te 2 warzywa z rosołu. Najlepiej wraz z innymi jarzynami, z których później można zrobić smaczną sałatkę jarzynową.

Co zrobić, by rosół się nie zepsuł?

Jeżeli chcecie uniknąć wpadki z zepsutym i skwaśniałym rosołem, przede wszystkim pamiętajcie o wyciągnięciu pora i cebuli z garnka po gotowaniu. Ale to nie wszystko. Ważne jest tez, aby wasza zupa po ostygnięciu znalazła się w lodówce. Latem dobrze jest przyśpieszyć ten proces i włożyć garnek do zlewu wypełnionego zimną wodą. Niektórzy uważają bowiem, że w ciepłe letnie dni wszystkie potrawy psują się szybciej i nie należy zostawiać rosołu do ostygnięcia na kuchence. Powinien on znaleźć się jak najszybciej w lodówce, dlatego dobrym pomysłem jest schłodzenie garnka z zupą w zimnej wodzie.

Zanim jednak wstawicie garnek z rosołem do lodówki, dobrze jest wyciągnąć z niego zarówno jarzyny, jak i mięso. Czysty wywar z rosołu można przechowywać bezpiecznie w lodówce nawet przez 5 dni i wykorzystać go na przykład do ugotowania innej zupy – klasycznej pomidorowej, jarzynowej albo pieczarkowej.

Jakie dodatki wpływają na smak rosołu?

A czy wiecie, co sprawia, że rosół smakuje po prostu idealnie? Zadbajcie o te składniki i nie zdziwicie się, jak następnym razem goście zapytają was o przepis na wasz rosół:

  • lubczyk – koniecznie świeży. To właśnie lubczyk odpowiada za charakterystyczny aromat rosołu i dodany do zupy sprawia, że wspaniale smakuje.
  • mięso – im więcej, tym lepiej! W przypadku rosołu nie powinno się szczędzić mięsa. Najlepszy bulion to taki gotowany na jego kilku gatunkach, np. kurczaku, wołowinie i indyku. Niektórzy dodają też do rosołu mięso z kaczki albo królika.
  • selera naciowego – podobnie jak lubczyk, nada zupie doskonały smak. Nie trzeba go dodawać dużo, wystarczą 2 łodygi.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode