share

Nowy tytuł: Czy ogórki kiszone mogą gazować, syczeć i być mętne? Odpowiedź jest jednoznaczna.

by




Przeredagowany tekst

Jedzenie kiszonek to naturalne wsparcie dla prawidłowej pracy naszego układu pokarmowego, a szczególnie jelit. Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy ogórki kiszone w słoiku nadają się do spożycia, jeśli gazują, syczą lub są mętne, czy takim działaniem można sobie zaszkodzić? Rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości.

Ogórki kiszone mogą być używane do przygotowania surówek, dań głównych, takich jak zupa ogórkowa, czy gulasz z mięsem i ogórkami. Są też popularnym dodatkiem w sałatkach, na przykład w sałatce z pomidorami, ogórkami kiszonymi i cebulą, a także w sałatce greckiej z serem feta i oliwkami. Ogórki kiszone można również podać jako samodzielny dodatek do kanapek i zarazem jadalny element dekoracyjny. Wcześniej jednak należy się upewnić, czy są dobre.

Czy można jeść ogórki kiszone, które gazują?

Zdarza się, że ogórki kiszone po otwarciu słoika gazują. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że ulatniające się do góry bąbelki są całkowicie naturalnym zjawiskiem. Wynika to z faktu, że ogórki kiszone powstają w procesie fermentacji. Po otwarciu słoika, w którym znajdują się takie ogórki, fermentujące wciąż mikroorganizmy przekształcają cukry w kwad mlekowy i gazy, takie jak dwutlenek węgla, który stopniowo ulatnia się z warzyw.

W sytuacji, gdy kiszone warzywa przechowywane w szklanym słoiku gazują i syczą, śmiało możecie je jeść, ponieważ jest to zupełnie naturalne zjawisko i wcale nie świadczy o tym, że ogórki są popsute lub niezdatne do spożycia.

Dlaczego woda w ogórkach kiszonych jest mętna?

Kolejną rzeczą, przy której wiele osób ma wątpliwości w kwestii tego, czy ogórki kiszone nadają się do spożycia, jest mętny płyn w słoiku, w którym się znajdują. Woda, która podczas zalewania tych warzyw była świeża i przejrzysta, wcale nie jest taka po otwarciu słoika? Wynika to z faktu, że w podczas procesu fermentacji działają mikroorganizmy, przeprowadzając procesy metaboliczne, stopniowo rozkładając cukry i białka.

Mętność wody jest także konsekwencją dodawania soli do ogórków w trakcie ich przygotowywania. Wchodzi ona w reakcję z minerałami, które występują w tych warzywach, czego skutkiem jest naturalne powstawanie białego osadu na dnie słoika.

Mętna woda nie powinna być sygnałem alarmującym – spokojnie możecie jeść ogórki, które się w niej znajdują. Natomiast znakiem charakterystycznym i jednoznacznie wskazującym, że są popsute, będzie nieprzyjemny zapach i zbytnia miękkość. W takiej sytuacji nie jedzcie ich. Jeśli chcecie uniknąć psucia się ogórków kiszonych w słoiku – w trakcie przygotowywania kiszonki zadbajcie o to, by dokładnie oczyścić (wyparzyć i osuszyć) naczynie oraz sprawdzić szczelność zakrętek.

Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst.


Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode