share

Nowa wersja: Po osiągnięciu 70. roku życia, codziennie zjedz 1 łyżeczkę tej przyprawy. Zadbaj o swoje serce i odzyskaj drugą młodość.

by

Cynamon – korzystne właściwości dla osób powyżej 70. roku życia

Na półkach z przyprawami często możemy znaleźć dwa rodzaje cynamonu – cejloński i chiński (cassia). Jeśli zależy nam na dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, warto sięgać po cynamon cejloński. W kuchni lepiej sprawuje się cynamon cassia, ponieważ ma łagodniejszy smak, aczkolwiek oba rodzaje przyprawy są wartościowe. Różnią się pod względem smaku, wyglądu i zapachu, a także składem olejków eterycznych. Cynamon cejloński zawiera dużo eugenolu, który posiada właściwości antybiotyczne i świetnie sprawdza się w przypadku infekcji i przeziębień. Ponadto, cynamon cejloński pomaga w pobudzeniu apetytu, zmniejsza wzdęcia i łagodzi lekką niestrawność.

Z kolei cynamon chiński zawiera większe ilości kumaryny i przynależnych do niej związków. Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, uspokajające i rozkurczowe. Są także antyutleniaczami, które zapobiegają różnym problemom zdrowotnym, takim jak zapalenia czy uszkodzenia komórek organizmu. Cynamon pomaga również w opóźnianiu procesu starzenia się komórek.

Polifenole, które zawiera cynamon (niezależnie od rodzaju), chronią przed problemami sercowo-naczyniowymi. Pomagają one w obniżeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, które mogą prowadzić do tworzenia blaszek miażdżycowych. Pamiętajmy o właściwym przechowywaniu przyprawy, ponieważ taka odpowiedzialność przyczyni się do długiego korzystania z jej dobrodziejstw dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Czy cynamon wpływa na poziom cukru we krwi?

Cynamon jest polecany osobom, które muszą kontrolować poziom cukru we krwi. Ze względu na słodkawy smak może być świetnym składnikiem do połączenia z naturalnym jogurtem i owocami o niskim indeksie glikemicznym, takimi jak agrest, wiśnie czy porzeczki. Przyprawa ta pomaga utrzymać stabilne poziomy cukru we krwi, dzięki czemu unikamy nagłych wahań energii. Ponadto, cynamon jest niskokaloryczny, zawiera jedynie 10 kalorii w jednej łyżeczce, co przyczynia się do utrzymania stałej wagi.

Wszechstronnego cynamonu warto używać nie tylko w deserach, ale także w innych daniach. Możemy go dodawać do obiadów, takich jak naleśniki, racuchy czy placuszki. Doskonale sprawdzi się także jako dodatek do napojów, takich jak kawa, herbata, kakao czy płynna czekolada. Możemy również wymieszać cynamon z miodem i odrobiną wody, wypić taką miksturę dla lepszego samopoczucia i ochrony przed infekcjami.

Cynamon doskonale komponuje się także z ciężkimi i tłustymi mięsami. Możemy go również używać w przypadku pieczonego kurczaka, duszonego drobiu, potraw z pomidorami, gulaszy i dań warzywnych. Dodając zaledwie 1-2 szczypty przyprawy, już odczuwamy różnicę w smaku i aromacie dania. Niektórzy dodają cynamon nawet do ryb – ryba marynowana w cynamonie i innych przyprawach to prawdziwy azjatycki przysmak.

Przyprawa ta ma również działanie negatywne dla niektórych osób. Cynamon jest silnym alergenem, dlatego osoby uczulone na ten składnik powinny go unikać w kuchni i w kosmetykach z wyciągiem z cynamonu. Nie powinny go stosować także osoby z chorobą wrzodową i tendencją do krwotoków. Z powodu obecności kumaryny, cynamon cassia w większych ilościach może rozrzedzać krew. Nadmiar tej przyprawy, kiedy używamy jej przez dłuższy czas, może również prowadzić do problemów z wątrobą.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode