Miękkie i elastyczne kluski śląskie, czyli kluski z dziurką, są tak pyszne, że najchętniej jedlibyśmy je prosto z garnka. Na szczęście najlepiej smakują z aromatycznym sosem, więc ryzyko pustych talerzy podczas obiadu nie jest duże. Sekret udanego ciasta tkwi w… No właśnie, sprawdźcie sami, w czym.
Kluski śląskie to idealny dodatek do obiadu, który ma sycić, ale i wspaniale smakować. Najczęściej serwujemy je polane sosem lub gulaszem, w towarzystwie buraczków czy modrej kapusty. Jednak aby rzeczywiście były takim przysmakiem, jakim chcemy, należy podczas przygotowywania pamiętać o pewnych zasadach.
Najlepsze ciasto na kluski śląskie, żeby się łatwo dały lepić
Ciasto na kluski śląskie powinno mieć miękką teksturę, a jednocześnie być na tyle zwarte, by nie rozpadały się podczas gotowania. Nie zawsze się to jednak udaje. Problem z konsystencją ciasta pojawia się już na etapie lepienia. Po prostu trudno je kształtować. Wiele osób próbuje rozwiązać ten kłopot, dosypując mąki. Ta z kolei odbiera kluskom wilgotność i puszystość. Nie tędy droga. Warto przyjrzeć się składnikom, których do nich używacie.
Jakie ziemniaki są najlepsze do klusek śląskich?
Najważniejszym składnikiem klusek śląskich są ziemniaki. Jeżeli używacie ugotowanych wcześniej i włożonych do lodówki ziemniaków – nie dziwcie się, że musicie dosypywać duże ilości mąki ziemniaczanej, żeby z łatwością formować zgrabne kluski. Kartofle powinny zostać ugotowane jedynie odrobinę wcześniej i lekko przestudzone. Tak, najlepiej używać lekko ciepłych ziemniaków, a jeśli masa jest za sucha, dodać odrobinę masła.
Równie istotną kwestią jest wybór odpowiedniego gatunku ziemniaków. Mączyste odmiany będą idealne, bo sprawią, że nie będzie konieczne uzupełnianie masy mąką i nadadzą kluskom wyjątkowej miękkości. Najlepiej do klusek śląskich pasują ziemniaki typu C: bryza, cekin, jutrzenka, jurata, gracja.
Jak sprawdzić, czy kupiliście właściwe kartofle? Przekrójcie surowego ziemniaka na pół i zetknijcie ze sobą dwie części. Jeżeli się zlepią, to znaczy, że warzywo ma dużo skrobi, czyli nienajlepiej nadaje do waszych klusek.
Której mąki użyć do klusek śląskich
Czasami z rozpędu niedoświadczone gospodynie dodają do masy mąkę pszenną. To błąd. Nasz przysmak nie będzie miał upragnionej miękkiej struktury. A zatem, jeśli kluski wychodzą zbyt twarde, to oznacza, że dodaliście do nich zbyt dużo mąki pszennej. Zmieńcie w przepisie ten składnik na mąkę ziemniaczaną, a raz na zawsze pożegnacie problem twardawych, nieapetycznych klusek.
Jak przygotować kluski śląskie krok po kroku?
Składniki:
1 kg mączystych ziemniaków
150 g mąki ziemniaczanej
1 jajko
sól
Sposób przygotowania:
Obrane i pokrojone na mniejsze części ziemniaki gotujcie przez 20 minut w osolonej wodzie
Po ugotowaniu odlejcie wodę i pozostawcie ziemniaki do lekkiego wystudzenia.
Jeszcze ciepłe zmielcie w maszynce do mięsa lub przeciśnijcie przez praskę.
Do garnka z kartoflami wbijcie jajka i dosypcie mąki.
Zagniećcie ciasto i uformujcie z niego nieduże kulki. Spłaszczcie je i w każdej zróbcie zagłębienie palcem.
Wrzućcie do wrzącej wody i gotujcie 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]