Najlepszy ser po czterdziestce – korzystny dla sylwetki, nastroju i serca
Odpowiedź powinna być kodem html, podzielona na paragrafy i zastosuj formatowanie takie jak akapity, śródnagłówki i listy wypunktowane i numerowane i oznacz je jako znaczniki html, ale nie używaj znacznika
Sery włoskie – pamiątka z wakacji
Nie ma chyba osoby, która nie przywiozłaby z wakacji choćby kawałka wytrawnego „tortu”, wyciętego z koła parmezanu lub trójkącika aromatycznego Pecorino Romano. Włoskie mammy i nonny używają ich zamiennie. To też dobry pomysł na kulinarny prezent dla kogoś, kto kocha gotować. Smaki obu serów długo pozostają na języku, dlatego nie używa się ich dużo – oba będą wydajne i sprawią, że wasze makarony i zapiekanki nabiorą włoskiego charakteru.
Parmezan (Parmigiano Reggiano) jest wszystkim dobrze znany. Pecorino, jego „zastępca” nieco mniej. Jest to twardy, aromatyczny i bardzo słony ser owczy, który występuje w wielu odmianach. Zawsze powinien mieć on na opakowaniu skrót DOP – znak pochodzenia. Świadczy on o oryginalności receptury. Dzięki niemu możecie mieć pewność, że kupujecie ser z oryginalnym, nieprzekłamanym składem. Młody pecorino często jada się w cienkich plasterkach jako przekąskę, dojrzały ściera się podobnie jak parmezan i posypuje wiórkami dania.
Istnieje jednak jeszcze jeden kultowy włoski ser – tak delikatny i miękki, że zdecydowanie lepszym pomysłem będzie kupienie go w Polsce lub zrobienie w domu. Jest on banalnie prosty w przygotowaniu, łagodny i neutralny w smaku, choć daje się wyczuć lekką słodycz. To ser ricotta.
Ciasto „Ricotta”
Co to jest ricotta i jak się ją wytwarza?
Ricotta to krótko dojrzewający ser, który powstaje z krowiego, owczego lub koziego mleka, serwatki pozostałej po produkcji innych serów i ewentualnie odrobiny soli. Serwatka jest zakwaszana octem, sokiem z cytryny, maślanką lub po prostu poddawana procesowi fermentacji. Jest ona podgrzewana, dzięki czemu białko ścina się i powstaje twarożek, na którym nam zależy. Serek następnie jest odcedzany i schładzany. Niektóre sery tego typy zawierają również mikrobiologiczną lub cielęcą podpuszczkę. Ricotta z kilku powodów uważana jest za 1 z najlepszych serów świata.
Ser ricotta – czym się wyróżnia wśród innych?
Ser ricotta zawiera sporą ilość białka – w 100 g jest ok. 14 g. Białko jest kluczowym składnikiem dla rozwoju mięśni, ich wzrostu i odporności. Działa też odżywczo i wzmacniająco. Ricotta zawiera przy tym wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów, które powinniśmy dostarczać sobie w codziennym jadłospisie. Białko serwatkowe wpływa również na parametry ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi – na ich obniżenie. Przy dużych wahaniach ciśnienia i nadciśnieniu ser ricotta należy jednak jeść z umiarem – zawiera on dość dużą ilość sodu.
Serek ma też ogromną ilość wapnia. W 100 g tego produktu jest aż 240 mg wapnia – to aż 1/5 dziennego zapotrzebowania. Wapń jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i wzmocnienia kości. Wraz z wapniem występuje w nim również fosfor. Pierwiastek jest równie ważny dla kości – ich struktury, twardości i utrzymania sprawności, co ważne szczególnie dla dzieci i przy wejściu w okres przekwitania, gdy kości zaczynają tracić dotychczasową gęstość.
Wieżyczka sera ricotta ma też innego strażnika – jest nim witamina B12. Ta rzadko występująca poza mięsem witamina wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca, układ krwionośny i mózg. Pomaga również zachować równowagę psychiczną. Ser ricotta ma też w porównaniu z innymi serami stosunkowo niewiele kalorii – ok. 216 w 100 g. Jest on przy tym dość tłusty (16 g tłuszczu / 100 g) i tak sycący, że nie da się go zjeść dużo.
Ser ricotta – do czego go wykorzystać?
Ten ser ma miękką, a zarazem grudkowatą konsystencję, dzięki której łatwo rozsmarować go na chlebie – to jednak niejedyne zastosowanie ricotty. Ze względu na łagodny, neutralny, ale nieco słodki smak nadaje się ona zarówno do deserów, jak i dań na słono – jako dodatek do sałatek i makaronów. Można ją też zapiekać jako farsz do warzyw, smażyć lub gotować – jako nadzienie do naleśników czy też pierogów, w połączeniu np. ze szpinakiem. Serek możecie też łączyć z mascarpone i wykorzystywać jako krem do ciast lub masę na sernik – zamiast klasycznego twarogu. Przygotujecie też z niego wyśmienite racuchy bądź placuszki, a nawet słodkie placki czekoladowe. Ricotta sprawdzi się też jako zagęstnik do innych sosów – nada im kremową konsystencję. Z łatwością zrobicie ją w domu. Aby zostać serowarem, potrzebujecie raptem 3 składników, sita, gazy i termometru spożywczego.
Przepis na domowy ser ricotta
Składniki:
2 l pełnotłustego mleka pasteryzowanego*
1/3 szklanki soku z cytryny**
1 łyżeczka soli (opcjonalnie, jeśli wolicie mniej słony ser, możecie zmniejszyć ilość lub całkiem pominąć sól)
Sposób przygotowania:
Mleko podgrzejcie do temp. 93 st. C – zmierzcie temperaturę termometrem. Mleko powinno się spienić, ale nie może zagotować.
Zdejmijcie je z gazu, dodajcie sok z cytryny i sól.
Wymieszajcie delikatnie, odstawcie na 10 minut.
Po 10 minutach mleko rozdzieli się na skrzep i serwatkę. Jeśli skrzepu jest za mało, dodajcie jeszcze 1 łyżkę soku i odczekajcie kolejne 5 minut.
Po upływie 10-15 minut masa się zwarzy i zmieni kolor na żółtawą. Odcedźcie mleko przez sito wyłożone gazą lub pieluchą tetrową.
Pozostawcie masę na sicie na ok. godzinę do przestygnięcia.
Zbierzcie ser ricotta z wierzchu i uformujcie go w preferowany kształt.
Ser ricotta najlepiej smakuje tuż po przygotowaniu. Przechowujcie w zamkniętym opakowaniu w lodówce i zjedzcie w przeciągu tygodnia.
*Nie stosujcie mleka UHT ani odtłuszczonego. Jedyną alternatywą jest mleko 2%, ale jeśli zależy wam na pełnym smaku, wybierzcie mleko pełnotłuste.
**Sok z cytryny możecie zastąpić taką samą ilością octu winnego.
***Odciskając ser, możecie to zrobić mocniej i pozostawić ser na całą noc, dociążając go np. deską i garnkiem z wodą. W ten sposób uzyskacie dużo twardszą ricottę.
Tagi