share

Mrożone pierogi – jak uniknąć rozlewu podczas gotowania? Kluczowy jest 1 krok, nie opuść go.

by

Mrożenie pierogów – przepis na wygodę

Mrożenie pierogów to wielka wygoda. Ile czasu należy je jednak później gotować, żeby ciasto nie było popękane, a farsz nie wypłynął? Jest na to sposób, wystarczy zacząć liczenie minut od tego jednego momentu.

Pierogi – ulubione danie

Pierogi są wprost uwielbiane – zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Można je przyrządzić na wiele sposobów, jako:

  • pierogi z kapustą i grzybami
  • ruskie
  • z mięsem
  • pierogi z serem lub z truskawkami

Są doskonałym daniem obiadowym, ponieważ można je zrobić znacznie wcześniej, zamrozić i mieć gotową potrawę, którą wystarczy jedynie ugotować. Dla niektórych osób dość kłopotliwą kwestią jest jednak czas gotowania zamrożonych pierogów – ile dokładnie powinno ono trwać? Wystarczy, że będziecie się trzymać jednej zasady, a pierogi wyjdą naprawdę doskonałe.

Ile trzeba gotować mrożone pierogi?

Jak długo należy gotować mrożone pierogi? Kluczowy jest moment, od którego musicie zacząć liczyć czas. Minutnik powinniście nastawić w chwili, gdy pierogi wypłyną na powierzchnię wody. Następnie gotujcie je przez około 5 minut (jednak nie dłużej niż 5 minut), niezależnie od tego, z jakim są farszem. Pierogi mieszajcie co jakiś czas, żeby się nie posklejały.

Ugotowane pierogi wyjmujcie delikatnie z wody. Musicie uważać, żeby nie naruszyć ciasta. Idealnie sprawdzi się do tego łyżka cedzakowa. Pamiętajcie też, żeby przed gotowaniem nie rozmrażać pierogów, ponieważ mogą się posklejać ze sobą lub utracić swój kształt. Będzie to też sprzyjać wypadnięciu farszu podczas gotowania.

Jak przygotować pierogi do zamrożenia?

Zanim włożycie pierogi do zamrażarki, bardzo ważne jest, żebyście je do tego odpowiednio przygotowali. Zblanszowane pierogi ułóżcie na desce jeden obok drugiego i pozostawcie do całkowitego ostygnięcia.

Następnie poukładajcie je obok siebie na tacce, przykryjcie folią spożywczą i schowajcie do zamrażarki. Dzięki temu pierogi nie będą posklejane, a przede wszystkim nie popękają podczas gotowania.

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

Genialny patent teściowej na rozklejające się pierogi. Wystarczą 2 łyżki nieoczywistego produktu

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode