Grzyby idealne na kotlety
Królową takich grzybów jest kania, która rośnie w lasach aż do października. Rozpoznacie ją w bardzo prosty sposób. Dorosłe okazy mogą mieć nawet do 30-40 cm średnicy i przypominają parasol. Młode kanie mają mniejsze i zamknięte kapelusze (ich brzegi zwijają się). Kapelusze u starszych kani się rozprostowują. Najpierw staja się stożkowate, a potem płaskie i otwarte. Mają też białe łuski, garbek na środku i łatwo schodzi z nich skóra. Młode kanie łatwo pomylić z trującym muchomorem sromotnikowym, dlatego jeśli nie jesteście ich pewni, zostawcie je w lesie dla znawców. Z łagodnej, orzechowej w smaku kani zrobicie zarówno pyszne „schabowe”, jak i flaczki. Wykorzystacie je też do tego przepisu.
Inne typowo kotletowe grzyby
boczniaki (które możecie wyhodować sami) czy dostępne w każdym sklepie pieczarki. Świetnie sprawdzą się też podgrzybki, które podczas duszenia i smażenia puszczają śluz. Pomoże on jajkom zlepiać grzybową masę na kotlety. Kotlety siekane z grzybów najlepiej smakują z podstawowymi przyprawami: solą i pieprzem. Nie przysłonią one smaku grzybów, a jedynie go podkreślą. Jeśli jednak chcecie urozmaicenia, możecie je przyprawić również tymiankiem lub rozmarynem. Te przyprawy pasują do grzybów doskonale.
Siekane kotlety z grzybów – przepis
Skladniki:
- 0,5 kg grzybów (leśnych lub sklepowych – po sezonie sprawdzą się również np. pieczarki)
- 2 cebule
- 2 jajka
- 4 łyżki masła
- 7 łyżek bułki tartej (5 łyżek do masy na kotlety, 2 na panierkę)
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
- Oczyśćcie grzyby i pokrójcie je wraz z cebulą w drobną kostkę.
- Podsmażcie grzyby na rozpuszczonym maśle. Nie mieszajcie ich na patelni. Po 5 minutach dodajcie do grzybów cebulę. Doprawcie i wymieszajcie.
- Zestawcie z ognia i wystudźcie.
- Po ostudzeniu przełóżcie zawartość patelni do miski, dodajcie 5 łyżek bułki tartej i jajka. Dokładnie wymieszajcie masę.
- Uformujcie z niej kotlety i opanierujcie je w bułce tartej.
- Smażcie na maśle, na rozgrzanej patelni, aż zrumienią się z obu stron.
- Podawajcie z kaszą i ogórkiem kiszonym lub z ziemniakami i zasmażaną kapustą.