share

Moja doskonała kruszonka do ciast – złamałam 1 zasadę, ale jest idealna.

by
  1. Kruszonkę mogłabym jeść nawet bez żadnych dodatków.
  2. Najczęściej jednak ląduje ona na moich ciastach i zapiekanych owocach – mam deser na ciepło w 15 minut.
  3. Bez kruszonki trudno wyobrazić sobie również jagodzianki czy drożdżówki.
  4. Jest bardzo prosta w przygotowaniu, ale zepsucie jej jest możliwe – wystarczy 1 częsty błąd.
  5. Jak zrobić najlepszą kruszonkę i o czym warto pamiętać w trakcie jej przygotowywania?

Nie ma prostszego i szybszego deseru na ciepło niż owoce pod kruszonką. Jeśli nie macie czasu czy energii na pieczenie skomplikowanych ciast, idealną kruszonką z owocami również podbijecie serca i żołądki łasych na słodycze gości. Są jednak sytuacje, w których jest ona zbyt twarda lub zbyt miękka. Co jest powodem?

Idealna kruszonka do ciasta – kluczem są nie tylko proporcje

W większości tradycyjnych przepisów na kruszonkę podstawową powtarza się proporcja 2:1:1. Na 2 części mąki przypada zwykle 1 część cukru i masła. Nic zaskakującega. Niewielkie modyfikacje są oczywiście możliwe. Wtedy uzyskacie bardziej maślaną, słodką lub suchą posypkę.

Problemy z konsystencją kruszonki pojawiają się, gdy któryś ze składników dominuje nad innymi. Gdy użyjecie zbyt dużo mąki w stosunku do masła, będzie ona zbyt twarda. Jeśli zdarza wam się taki problem, następnym razem użyjcie mniej mąki. Możecie też uratować masę na kruszonkę za pomocą odrobiny mleka. 1 łyżka mleka rozrzedzi zbyt gęstą kruszonkę. Dzięki temu ulepicie mniejsze grudki, a kruszonka po wyjęciu z pieca będzie mniej twarda.

Zbyt miękka kruszonka do ciasta to z kolei wina nadmiaru masła. Kruszonka podczas wyrabiania powinna łatwo odchodzić od palców. Jeśli się do nich lepi, to oznacza, że tłuszczu jest zbyt dużo. Taka kruszonka podczas pieczenia zamieni się w miękką papkę. Dodajcie nieco więcej mąki, aby wchłonęła nadmiar wilgoci i wysuszyła lekko kruszonkę. Jeśli robicie kruszonkę z otrębów, zadbajcie, by była w niej odpowiednia ilość tłuszczu – kruszonka z otrębów po ulepieniu zwykle jest bardziej sypka niż inne.

Jak zrobić kruszonkę, żeby nie była twarda? Dodajcie taki cukier, a wyjdzie idealnie

Jak zrobić kruszonkę do ciasta?

Na pewno wiele razy słyszeliście o używaniu do kruszonki bardzo zimnego masła czy wyrabianiu jej nożem – aby przypadkiem go nie ocieplić. To właśnie żelazna zasada każdego przepisu, którą złamałam. Zamiast zimnego masła do mąki z cukrem wlałam roztopione, ale wystudzone już masło. Dzięki temu cukier idealnie połączył się z mąką, a kruszonka po upieczeniu chrupała, ale bez konieczności rozgryzania.

Jeszcze lepiej postąpicie, jeśli dodatkowo, zamiast zwykłego cukru dodacie drobnoziarnisty. Taki cukier będzie zdecydowanie lepszy do tej chrupkiej posypki niż zwykły. Nie musicie go kupować. Możecie go po prostu zmielić w blenderze lub moździerzu. Polecam wam moździerz – w ten sposób będziecie mieć lepszą kontrolę nad poziomem zmielenia kryształków.

Złocista, słodka, delikatnie chrupiąca kruszonka – dzięki tej proporcji uda się zawsze i każdemu

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode