share

Mój sposób na mole zaskoczył moją mamę do tego stopnia, że teraz sama go stosuje

by

Mole w kuchni – jak pozbyć się nieproszonych gości?

Mole w kuchni miałam już nieraz. Owady kochają nie tylko moje ubrania, ale również sypkie produkty: mąkę, niektóre przyprawy, ryż czy kasze. Gdy dorosłe mole są już w środku i zakładają swoje rodziny, nie pozostaje nic innego, jak zrobić wielkie porządki. Z doświadczenia wiem, że mało komu chce się to robić, ale to niezbędne. Mole bardzo lubią się rozmnażać. Mój prosty sposób polega na tym, by zadziałać przed szkodą.

Nawet, gdy zaglądacie do torebki czy do słoika i nie widzicie charakterystycznych skrzydlatych owadów, w środku mogą być już dojrzewające larwy. Na wyrośnięte już mole nie ma innej rady niż wyrzucić wszystkie sypkie, uwielbiane przez nie produkty. Oczywiście, dobrze jest mieć w domu trochę mąki czy ryżu, ale jeśli mieliście już mole w kuchni i domu, bądźcie mądrzejsi niż ja kiedyś i nie róbcie hurtowych zakupów takich produktów. W wypraszaniu moli z kuchni mam duże doświadczenie. Sprawdźcie moje sposoby.

Mycie szafek i szuflad to postawa

Następnie dokładnie umyjcie kuchenne szafki i szuflady, nie pomijając zawiasów oraz prowadnic. Larwy mogą kryć się w takich nieoczywistych miejscach. Do mycia stosujcie wodę z mydłem, roztwór wody z octem lub wodę z płynem do mycia naczyń. Możecie też zdezynfekować ich wnętrze za pomocą oparów z gorącego roztworu wody z octem. Miskę z gorącą wodą i kilkoma kroplami octu ustawcie w środku i zamknijcie szafkę na kilka minut. Następnie otwórzcie szafki i pozostawcie je otwarte, aż całkowicie wyschną – najlepiej na parę dni. W międzyczasie sprawdzajcie, czy gdzieniegdzie nie pojawiły się niedobitki owadów i pozbądźcie się ich. Jeśli teren jest już „czysty”, możecie zagospodarować szafki od nowa. Zróbcie to jednak z głową, by uniknąć powrotu starych problemów.

Zorganizujcie zapasy na nowo

Przesypcie produkty do szklanych, szczelnie zamykanych słoików – przez szkło larwy się nie przecisną. Przygotujcie też same szafki kuchenne na ewentualny powrót moli. Rozłóżcie w nich przypalone (oczywiście zgaszone) liście laurowe – ich zapach będzie odstraszał owady. Fronty szafek i drzwiczki od środka posmarujcie też olejkiem eterycznym z goździków. Możecie też nasączyć nim waciki i rozłożyć je w kątach szafek i szuflad. Mole nie znoszą jego zapachu. Jeśli sami nie przepadacie za korzennym zapachem goździków, możecie je zamienić na:

  • kulki ziela angielskiego (włożone do woreczka)
  • waciki nasączone olejkiem z eukaliptusa, lawendy i cytryny
  • skórki z cytrusów

Jak pozbyć się larw moli w sypkich produktach?

Mole lubią przedostawać się do wewnątrz opakowań produktów na etapie magazynowania czy pakowania i transportu, a nawet już w sklepie. Długie regały i pełne półki z rozłożonymi opakowaniami czy pojemniki z sypkimi produktami na wagę to dla nich prawdziwy raj. Moja mama zna wszystkie wymienione wyżej sposoby na dorosłe już mole, ale kiedy znalazła w mojej zamrażarce solidny zapas ryżu i kaszy, nie wiedziała, o co chodzi. Zawsze, gdy kupuję kaszę, soczewicę czy ryż, wkładam je do zamrażalnika w oryginalnym opakowaniu na kilka dni. Pomaga to zlikwidować larwy, które mogą już zadomawiać się w środku. W ten sposób, nawet jeśli przynoszę je do domu razem z kaszą, w fabrycznie zamkniętym opakowaniu, mogę mieć pewność, że w środku nic się na dobre nie zalęgnie.

Możecie też przesypać produkty do szczelnych woreczków na żywność (poporcjować je) i schować je do zamrażarki – zamiast przechowywać w szafkach. W razie potrzeby możecie rozmrażać na bieżąco 1-2 porcje ryżu. Mrozić możecie również mąkę. Nie dość, że larwy znikną, pozostanie ona świeża i będzie się nadawać do użytku nawet przez 2 lata.

Znalazłam nowy sposób na mole spożywcze bez smrodu octu. Weźcie kilka wacików

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode