share

Kto powinien powstrzymać się od spożywania siemienia lnianego?

by

Siemię lniane – dobroczynny dla żołądka i jelit

Siemię lniane i jego niepozorne brązowe ziarenka są obecne nie tylko w pieczywie, ale również lżejszych ciasteczkach, choć najpopularniejsze są jako dobroczynny dla jelit „ żel do picia”. Aż trudno uwierzyć, że nasiona lnu mogą komukolwiek szkodzić, zamiast pomagać. Jednak rzeczywiście, istnieją osoby, którym one nie służą. Sprawdźcie, czy należycie do ich grona.

Zalety picia siemienia lnianego

Każdy, kto pije i poleca dalej siemię lniane, doskonale zdaje sobie sprawę z jego zalet. Nasiona lnu, a właściwie przygotowany z nich „kisiel”, przynosi ulgę podrażnionemu żołądkowi, dostarcza cennego błonnika, a jednocześnie pokrywa błony śluzowe ochronną warstwą. Regularne picie siemienia lnianego przyspiesza też trawienie i zmniejsza ryzyko wzdęć, a przy tym pomaga obniżyć cholesterol i ryzyko chorób serca. Istnieją jednak przypadki, w których siemię może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Niepożądane skutki picia siemienia lnianego

Siemię lniane i olej lniany na ogół, dla wielu osób i w odpowiednich ilościach, są bezpieczne. Problemem a jednocześnie błędem jest przekraczanie zalecanej dziennej porcji siemienia i picie go ze zbyt małą ilością wody. Bezpieczna ilość dla dorosłych to 1-2 łyżki. Nadmiar może powodować dolegliwości trawienne – wzdęcia, gazy czy biegunkę.

Siemienia lnianego i jego oleju należy unikać też podczas ciąży, ze względu na brak odpowiednich badań na temat spożywania go w tym stanie. Niezależnie od wszystkiego, nasion lnu nie należy jeść, jeśli macie na len alergię. Co więcej, len i jego pochodne mogą być same w sobie alergenem. Niewskazane jest również jedzenie niedojrzałych lub surowych nasion lnu – bez wcześniejszej obróbki „fabrycznej”.

Siemię lniane – przeciwwskazania

Ani pić, ani jeść nasion lnu nie powinny osoby, które zażywają kilka rodzajów leków. Wśród nich są:

  • leki i zioła przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe
  • leki i zioła obniżające ciśnienie
  • leki przeciwcukrzycowe

Ponadto picie i jedzenie siemienia lnianego może też zmniejszyć skuteczność doustnej antykoncepcji i estrogenowej terapii zastępczej. Na siemię lniane uważajcie też, jeśli przyjmujecie akurat tymczasowo jakiekolwiek leki doustne – len może zmniejszać ich wchłanianie. Zanim zaczniecie je przyjmować lub zanim zaczniecie jeść lub pić nasiona lnu, skonsultujcie się z lekarzem.

Źródło:

link

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode