Tekst: Te małe ziarenka przypominają siemię lniane, ale to zupełnie coś innego. Choć wciąż są mało popularne, to zdecydowanie warto przyjrzeć się im podczas kolejnych zakupów. Okazuje się, że mają nawet więcej mocy niż ziarenka lnu.
Być może wielokrotnie widzieliście te nasionka w sklepie, ale zawsze braliście je za len. Tymczasem to zupełnie inne ziarna, które są nawet jeszcze cenniejsze. Sprawdźcie, jaką kryją w sobie moc, a od razu zechcecie ich spróbować.
Co zamiast siemienia lnianego?
Siemię lniane znajdziemy już niemal w każdym sklepie, ale jego mniej znaną koleżanką z sąsiedniej półki jest babka płesznik, czyli roślina z rodziny babkowatych, nazywana też pchlim nasieniem lub babką śródziemnomorską. Jej ciemnobrązowe nasionka przypominają len nie tylko wizualnie, ale mają też bardzo zbliżone właściwości. Okazuje się jednak, że choć ten pierwszy cieszy się znacznie większą popularnością, to właśnie babka płesznik ma więcej błonnika, a przy tym o połowę mniej kalorii niż len.
Podobnie jak siemię lniane najczęściej wykorzystuje się ją przy zaburzeniach ze strony układu pokarmowego i schorzeniach perystaltyki jelit, ale to nie wszystko, co potrafi. Nasiona babki płesznik wypełniają cenny śluz, w którym znajduje się wiele cennych substancji, takich jak białko, kwas oleinowy, fitosterole, garbniki czy glikozydy.
Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst
Jedzcie codziennie te ziarenka, mają wielką moc. Oczyszczony organizm i mocne kości to dopiero początek
Babka płesznik – właściwości
Powyższe składniki sprawiają, że spożywanie tego produktu przynosi masę korzyści całemu organizmowi. Na co działa babka płesznik? Okazuje się, że poprawia nie tylko zdrowie, ale i urodę:
- ułatwia wypróżnianie i pomaga przy zaparciach oraz biegunkach,
- łagodzi dolegliwości związane z hemoroidami, zespołem jelita drażliwego i chorobą wrzodową,
- poprawia przemianę materii,
- obniża poziom złego cholesterolu,
- wspomaga wykrztuszanie i łagodzi kaszel,
- reguluje poziom cukru we krwi,
- zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu pomaga ograniczyć łaknienie,
- pomaga przy reumatyzmie,
- korzystnie wpływa na wygląd skóry i pomaga walczyć z trądzikiem.
Jak stosować babkę płesznik?
Babkę najczęściej spożywa się, przygotowując napar z nasion. Aby go zrobić, wystarczy zalać 2-3 łyżeczki nasionek 250 ml chłodnej, przegotowanej wody. Temperatura płynu ma tu duże znaczenie, gdyż w zbyt gorącej wodzie giną niektóre cenne właściwości babki. Następnie, zalane nasionka odstawiamy na 15 minut, aż spęcznieją i nabiorą zawiesistej, żelowej konsystencji. Taki kleik najlepiej spożywać 2 razy dziennie – rano i wieczorem (ale nie bezpośrednio przed snem). Możemy pić go solo lub dodawać do owsianki, jogurtu, a nawet wypieków.
Babka płesznik – przeciwwskazania
Ze względu na swoje właściwości, nasionka te nie są polecane osobom chorującym na niedrożność jelit i bóle brzucha, a także dzieciom poniżej 6 roku życia. Nawet jeśli nie jesteście w tej grupie, nie powinniście spożywać ich bez ograniczeń. Podkreśla się bowiem, aby nie przyjmować zbyt dużej ilości tego produktu w ciągu doby, gdyż w nadmiarze może wywołać zbyt silne działanie przeczyszczające. Warto też zaznaczyć, że stosując babkę płesznik, należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst
Namoczcie te ziarenka, a nie pożałujecie. Waga leci w dół. 1 warunek: właściwa pora dnia