share

Jakie składniki można wykorzystać do przygotowania mielonego mięsa?

by

Samodzielne przygotowywanie masy mielonej

Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne zrobienie masy mielonej, musimy zdecydować jakie chcemy wykorzystać do niej mięso. Najlepsze jakościowo i smakowo wyroby mielone otrzymuje się z mieszanki różnych mięs, np. z mięsa wołowego lub cielęcego z dodatkiem wieprzowiny. Wtedy składniki nawzajem się uzupełniają. Potrawy z masy mielonej z samego mięsa wołowego są zbite, twarde i suche. Dzieje się tak dlatego, że wołowina zawiera dużo składników bogatych w substancje białkowe, które nie spulchnione tłuszczem pozostają twarde.

Tłuszcz spulchnia masę podczas gotowania, dzięki czemu nasze danie staje się soczyste i smaczne. Masa mielona z samej wieprzowiny jest zbyt tłusta, a w czasie gotowania tłuszcz wytapia się. W rezultacie nasze mięso kurczy się i może nie wystarczyć dla całej rodziny, tak jak planowaliśmy gdy było surowe. Najlepsze efekty w wyrobie masy mielonej można uzyskać mieląc na każdą część tłustego mięsa dwie części chudego.

Jakie składniki dodać do masy mięsnej?

Ważnymi składnikami masy z mięsa mielonego jest białe, czerstwe pieczywo pszenne. Na każdy kilogram masy mięsnej powinno dodać się 100 gram bułki. Bułkę dodaje się do masy po uprzednim namoczeniu i odciśnięciu jej w wodzie lub mleku. Ten dodatek powoduje właściwą pulchność i konsystencję masy. Podobny efekt daje ugotowane ziemniaki, kasza lub kapusta.

Do mielonej masy trzeba również dodać jajka lub same białka. Podczas gotowania jajka ścinają się i wiążą wszystkie składniki w jedną całość. Wpływają także na zachowanie kształtu nadanego wyrobom. Jaja mogą być częściowo zastąpione mąką ziemniaczaną, jednak należy pamiętać że zbyt duży jej dodatek może zepsuć nasze danie, które może stać się twarde, zbite i niesmaczne (maksymalnie 1 dkg mąki ziemniaczanej na 1 kg mięsa).

Inne dodatki smakowe

Jeśli do wyrobu masy mielonej użyto dużo chudego mięsa niezbędnym składnikiem jest również tłuszcz. Oprócz tego w masie powinny się też znaleźć dodatki smakowe i aromatyczne, takie jak: cebula, sól (1 dkg na 1 kg mięsa), pieprz i majeranek.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode