Chleb stał się tak suchy i twardy, że można nim wybić szybę? Zastosujcie ten trik, a w kilka minut znów będzie świeży i puszysty.
To najlepszy sposób na niemarnowanie jedzenia. Pieczywo to zdecydowanie najczęściej marnowany produkt w naszych domach. Świeży chleb i bułeczki w mgnieniu oka stają się twarde jak kamień, ale nie musicie ich wyrzucać. Zobaczcie, jak przywrócić świeżość chleba oraz jak sprytnie wykorzystać jego resztki, a już nigdy nie wyrzucicie do śmietnika ani okruszka.
Jak odświeżyć suchy chleb?
Prawdopodobnie każdemu z nas choć raz zdarzyło się przegapić moment na spożycie chleba i znaleźć w chlebaku bochenek kompletnie zeschnięty na wiór. Zwykle w takiej sytuacji z bólem serca pozbywamy się takiego pieczywa, jednak nikt nie lubi marnować jedzenia. Warto więc wiedzieć, jak odświeżyć czerstwy chleb, gdyż okazuje się, że jest na to banalnie prosta metoda. Wystarczy delikatnie zwilżyć go wodą, owinąć folią aluminiową i włożyć do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni. Czas podgrzewania zależy od wielkości pieczywa. Jeśli odświeżamy pojedyncze kromki, wystarczy już 5 minut, natomiast w przypadku całego bochenka musi to potrwać około 15-20 minut.
Nie macie akurat pod ręką folii aluminiowej? Żaden problem. Taki suchy chleb można owinąć też mokrym ręcznikiem papierowym. Pieczywo można też włożyć prosto do piekarnika, bez owijania żadną osłoną, ale w tym przypadku pod rusztem układamy naczynie żaroodporne wypełnione wodą i podgrzewamy w temperaturze 150 stopni. Dzięki temu, parujący płyn będzie stopniowo nawilżał pieczywo.
Odświeżanie chleba jest też możliwe bez piekarnika, a z pomocą mikrofali. W tym przypadku wypieki również lekko zwilżamy wodą, a następnie wkładamy do mikrofali ustawionej na największą moc i podgrzewamy przez około 10 sekund. Drugą metodą jest natomiast odgrzewanie na parze. Wystarczy zagotować w garnku wodę i położyć na nim durszlak lub przykryć go bawełnianą ściereczką. Następnie układamy pieczywo i zakrywamy naczynie pokrywką, a po kilku minutach wypiek znów będzie miękki.
Co zrobić z suchego chleba?
Powyższa metoda uratuje niejeden bochenek i kromkę, jednak oprócz odświeżania pieczywa, można je też sprytnie wykorzystać w suchej formie. Takie twarde wypieki można oczywiście po prostu zetrzeć na tarce i zrobić w ten sposób domową bułkę tartą, ale to niejedyny sposób. Z czerstwego pieczywa zrobimy też pyszne chrupiące grzanki do sałatki bądź zupy. Wystarczy pokroić suche kromki w drobną kostkę i podsmażyć je na maśle lub oliwie. Czerstwe kromki łatwo zamienimy też tosty, bruschettę i zapiekanki. Wystarczy nałożyć na nie ser, ulubione warzywa, zioła i przyprawy, a następnie zapiec wszystko w piekarniku. Innym ciekawym pomysłem na podeschłe kromki jest pudding chlebowy lub kultowy chleb w jajku. Miłośników zup zachwyci z kolei francuska zupa cebulowa, włoska zupa ribollita czy nasza rodzima wodzianka, gdyż wszystkie te przepisy robi się właśnie na bazie suchego pieczywa. Warto też pamiętać, że suchy bochenek razowy lub żytni można wykorzystać do zrobienia kwasu chlebowego.
Jak przechowywać pieczywo, żeby było dłużej świeże?
Znacie już sposoby na suchy chleb, ale zamiast je stosować, lepiej zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości. Zobaczcie, co robić, żeby chleb nie wysychał:
- wkładać pieczywo do chlebaka, najlepiej drewnianego lub bambusowego,
- pakować w przewiewne lniane, papierowe bądź bawełniane woreczki,
- trzymać z dala od wilgoci i w temperaturze od 18 do 22 stopni,
- regularnie czyścić chlebak.