Delikatne i miękkie ciasto pierogowe
Delikatne i miękkie ciasto, a do tego dobrze doprawiony farsz sprawiają, że pierogi wprost rozpływają się w ustach. Wiele osób popełnia jednak błąd podczas przygotowań, który skutkuje twardym jak podeszwa ciastem. Zobaczcie, czy też tak robicie.
Pierogi na polskich stołach przez cały rok
Pierogi pojawiają się na polskich stołach przez cały rok. Najbardziej popularne, to te z serem, jagodami, ruskie, z mięsem, a także z kapustą i grzybami. Pierogi są samodzielnym daniem obiadowym, a ich słodkie wersje z powodzeniem mogą być traktowane również jako deser.
Dlaczego ciasto na pierogi wychodzi twarde?
Jeżeli chcecie zachwycić gości świątecznych pysznymi pierogami z kapustą i grzybami, to powinniście już teraz nauczyć się omijać pułapki, dotyczące ciasta. Twarda, nieelastyczna masa, która na dodatek słabo się lepi, to skutek użycia zbyt dużej ilości mąki.
Podstawą smacznych pierogów są właściwe proporcje, więc jeżeli przedobrzycie z mąką – ciasto będzie sztywne i niezjadliwe. Musicie również uważać na nadmierne obsypywanie nią stolnicy podczas wałkowania, w ten sposób także dodajecie ją do pierogów. Właściwe proporcje mąki, jajek i wody, to:
- 1/2 kg mąki
- 1 jajko
- 1 szklanka wody
Co zrobić, by ciasto pierogowe było miękkie i delikatne?
Istnieje także druga przyczyna nieelastycznego ciasta – jest nią użycie zimnej wody jako jednego ze składników. W przypadku pierogów taki płyn negatywnie wpływa na konsystencję, a także kleistość ciasta.
Zatem, oprócz zachowania właściwych proporcji składników, pamiętajcie o tym, by dodać do niego gorącą wodę, a nawet wrzątek. Ciasto z jego użyciem będzie bardzo plastyczne, miękkie, a jednocześnie odporne na rozerwanie. Pierogi nie rozkleją się podczas gotowania, a przez cienkie, delikatne ciasto będzie widoczny farsz. Takie danie to ideał w kulinarnym świecie.
share
Jak uniknąć nieudanych pierogów – przyczyny twardego i zbitego ciasta
Tagi