Jak ugotować brukselkę bez goryczki?
Żaden z domowników nie chce jeść brukselki? Być może przez jeden błahy błąd wychodzi wam gorzka. Wiemy, jak tego uniknąć.
Trwa sezon na brukselkę i byłoby grzechem z tego nie skorzystać – w końcu powszechnie wiadomo, że nie ma nic lepszego niż świeże warzywa. Nie wszyscy niestety przepadają za brukselką, głównie ze względu na jej gorzkawy smak. Na szczęście da się go uniknąć, a my znamy na to prosty sposób. Sprawdźcie, w jaki sposób ugotować brukselkę tak, by nie wyszła wam niesmaczna.
Jak pozbyć się goryczki z brukselki?
Niechęć części osób do brukselki zwykle wynika z jej charakterystycznego zapachu, który powodują znajdujące się w tym warzywie związki siarki, oraz gorzkiego smaku. O ile na zapach nie można zbyt wiele poradzić, z goryczką łatwo dacie sobie radę z pomocą prostego triku. Wystarczy, że do garnka z brukselką wsypiecie po 1 łyżeczce soli i cukru na 1 litr wody. Co ważne, brukselkę należy wrzucić do już gotującej się wody oraz usunąć z niej wierzchnie, pożółkłe liście.
Pamiętajcie też, by nigdy nie przykrywać garnka z gotującą się brukselką. Jeśli to zrobicie, wówczas nieprzyjemny zapach pozostanie w warzywach, co spotęguje gorzkawy posmak.
Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst
Brukselka w boczku – nagrodzony przepis czytelniczki
Jak długo gotować brukselkę?
Osoby, które nie przepadają za brukselką, mają jeszcze jeden argument przeciwko temu warzywu – konsystencja. Jeżeli brukselka wyszła miękka i rozpadająca się, wszystko przez zbyt długi czas gotowania.
By temu zapobiec, przed gotowaniem natnijcie trzonki brukselek w kształt krzyża. Dzięki temu ugotują się znacznie szybciej. Następnie wrzućcie je do wrzącej wody i gotujcie krótko, około 5-6 minut. Brukselkę gotuje się al dente, czyli na pół twardo – dzięki temu pozostanie chrupiąca.