W sezonie trudno odmówić sobie jego chrupiących różyczek. Gdy macie ochotę na kalafior z bułką tartą i masłem, po zapachu szybko dowiadują się o tym również sąsiedzi. Osoby szczególnie wyczulone na zapachy najczęściej po prostu go kiszą. Od teraz jego charakterystyczny zapach podczas gotowania przestanie być wyczuwalny. Jak ugotować kalafior, żeby nie śmierdział?
Zupa kalafiorowa lub gotowany kalafior z bułką tartą i masłem brzmi jak idealny letni obiad. Po obiedzie jednak zostaje z nami przez jakiś czas „pamiątka” – nieprzyjemny zapach. Wielu osobom on przeszkadza. Warzywo to ma jednak zbyt wiele zalet, by z niego zrezygnować. Dajcie mu szansę nie tylko w kiszonkach. Wyjawiamy, jak gotować kalafior bez smrodu.
Dlaczego warto jeść kalafior?
Kalafior to niskokaloryczne warzywo, które na pewno nie pójdzie wam w boczki. W 100 g ma ok. 27 kalorii. Wśród innych warzyw wyróżnia się wysoką zawartością potasu (214 mg). Ma też sporo folianów (55 µg) i witaminy C, która jest jednocześnie antyoksydantem (69 mg).
Między różyczkami kryje się też mnóstwo innych antyoksydantów:
- flawonoidów
- glukozynolanów
- witaminy A
- witaminy E
- beta-karotenu
Antyoksydanty chronią organizm przed stanami zapalnymi, infekcjami i przedwczesnym starzeniem się. Zawiera on też sporo choliny, która wspiera prawidłowy rozwój płodu (chroni przed powstawaniem wad wrodzonych). Składnik ten jest ważny zarówno dla kobiet w ciąży, jak i już karmiących.
Kalafior ma też jeszcze 1 cenny składnik, cenny szczególnie dla osób starszych – sulforafan. Jest to silnie bakteriobójczy związek siarki, który jest jednocześnie antyoksydantem. Substancja korzystnie działa na mózg: procesy myślowe i nastrój. Kalafior zawiera też inne związki siarki, które sprawiają, że wydziela on podczas gotowania mało apetyczny zapach. Ten „charakterystyczny” smrodek wydobywa się też z garnka z gotowanym brokułem czy kapustą. Wiemy, jak ugotować kalafior, żeby nie śmierdział. Ten sposób zadziała nie tylko na kalafiora, ale i na inne smrodliwe warzywa.
Smród smażonej cebuli czy czosnku już nie będzie drażnić was w kuchni, Wystarczy 1 rzecz, by zlikwidować problem
Jak gotować kalafior, żeby nie śmierdział?
Jeśli macie ochotę na gotowanego kalafiora, ugotujcie go w wodzie wymieszanej z mlekiem w proporcji 1:1. Zagotujcie najpierw tą mieszankę, a następnie dodajcie po 1 łyżce soli i cukru. Wrzućcie do takiej wody kalafiora podzielonego na różyczki. W 10 minut warzywo będzie gotowe. Mleko, poza tym, że zneutralizuje zapach, podkręci też smak kalafiora. Stanie się on bardziej intensywny. Ten sam sposób możecie też wykorzystać do gotowania na parze. Na garnku z gotującą się wodą umieśćcie wkład do gotowania na parze z różyczkami w środku i przykryjcie pokrywką. Gotujcie na niewielkim ogniu, by woda z mlekiem nie wykipiała. Dzięki gotowaniu na parze kalafior nie straci też tylu wartości odżywczych, co przy klasycznym gotowaniu w wodzie.
Jeśli nie macie akurat w lodówce mleka, możecie też wsypać do garnka z wrzątkiem 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Ona również pomoże pozbyć się kalafiorowego smrodku, a przy tym wydobędzie biel warzywa. Dzięki sodzie ugotowany kalafior będzie miał ładniejszy kolor.
Źródło:
S. Winiarska-Milczarek, Kalafior i jego niezwykłe właściwości. Co skrywa to popularne warzywo?
Smród smażonej ryby rozniósł się po całym domu? Połóżcie na patelni popularny owoc, a nie będziecie musieli otwierać okien