share

Jak przywrócić blask przypalonym garnkom i blachom? Odkryj prosty trik, który przywróci im dawny urok

by

Jak wyczyścić przypalony garnek lub patelnię?, naczynia, przypalone naczynie, wyczyść naczynia, przypalony garnek, przypalona patelnia, zalej naczynie gorącą wodą, płyn do naczyń, zmywarka, solanka.

Tekst:

Po najsmaczniejszej kolacji zawsze powstaje dylemat: kto dziś myje naczynia? Jeśli akurat była zapiekanka, problem staje się poważny. Po pysznym pieczystym na naczyniach często pozostają ślady spalenizny i nikt nie ma ochoty ich szorować. Naczynia, które wykonały w kuchni swoją pracę, zasługują na pewien pielęgnacyjny zabieg. Po nim będą błyszczeć. Jak wyczyścić przypalony garnek lub patelnię?

Ile razy szorowaliście blachę, patelnię albo naczynie żaroodporne po wielkiej wyżerce? Mamy dla was doskonały, podpatrzony u szefów kuchni sposób, który pomoże wam uratować przypalone naczynie bez większego wysiłku i bez szorowania – a na pewno nie macie na to siły lub ochoty. W restauracyjnych kuchniach często nie ma też czasu na szorowanie wielkich blach. Domowa zmywarka, nawet z najmocniejszymi środkami, również często nie daje sobie z tym rady, dlatego przybywamy z odsieczą. Trzeba postąpić łagodniej – bez szorstkich szczotek i gąbek. Pozwólcie zadziałać wodzie. Zgodnie ze starą zasadą: kropla drąży skałę (a w tym przypadku – węgiel).

Jak wyczyścić przypalony garnek – specjalne „SPA dla naczyń”

Poczekajcie, aż naczynia wystygną. Następnie, tego samego dnia zalejcie je gorącą wodą, dolejcie odrobinę płynu do naczyń, zróbcie pianę i zostawcie tak na całą noc.

Rano wylejcie wodę z płynem. Następnie drewnianą łyżką delikatnie zbierzcie pozostałe zabrudzenia – powinny zejść bez większego nacisku i skrobania. Namoknięte, zwęglone resztki wrzućcie do kosza na śmieci, a naczynie włóżcie do zmywarki lub wypłuczcie w zlewie. Zarówno szklane, jak i metalowe czy ceramiczne naczynia, powinny pozostać czyste oraz błyszczące.

Ten sposób będzie skuteczny nawet przy mocnej spaleniźnie. Nie zwlekajcie z włożeniem naczyń pod wodę – im dłużej będziecie czekać, tym mocniej będzie przywierać spalenizna.

Dzięki temu sposobowi zaoszczędzicie wodę, czas i skórę dłoni – mocząc skórę zbyt długo w płynie do naczyń, może ona pękać, przesuszać się i być podrażniona. Namoknięte resztki wyrzucamy do kosza, a naczynie albo wkładamy do zmywarki, albo płuczemy w zlewie. Po przywierających resztkach nie ma śladu.

Jak uratować przypalony garnek? Kąpiel w solance

Innym pomysłem jest posypanie śladów po spaleniźnie grubą warstwą soli (na 3-5 cm). Naczynie należy zalać wrzątkiem i zagotować. Utworzy się specyficzna solanka. W takiej miksturze należy zostawić garnek na całą noc, a następnego dnia umyć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Brud odejdzie bez trudu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode