Seler naciowy – warzywo o kontrowersyjnym smaku
Seler naciowy to kontrowersyjne warzywo. Jedni uwielbiają jego smak i to, że pasuje do bardzo wielu różnych dań. Innym z kolei nie podoba się charakterystyczny aromat, który czasem jest wyczuwalny nawet w minimalnych ilościach. Chrupiące łodygi selera naciowego orzeźwiają jak szklanka wody i mają wiele zdrowotnych właściwości. Wzmacniają serce i pomagają w procesie odchudzania. Sprawdźcie więc, jak jeść seler naciowy!
Seler naciowy – pyszny i zdrowy
Seler naciowy jest pyszny i zdrowy. Jak pisze nasza użytkowniczka annli18: „Kiedy zrobiłam sałatkę z selerem naciowym, nie zastanawiałam się nad wartościami odżywczymi tego warzywa. Słyszałam tylko od mamy, kiedy byłam mała, że seler to jest bardzo zdrowe warzywo. Teraz to potwierdzam!”. Faktycznie, seler naciowy ma wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia i warto włączyć go do naszej diety.
Seler naciowy – surowo czy gotowany?
Seler naciowy zazwyczaj dostępny jest w sklepach w formie kilku długich, zielonych łodyg. Wystarczy je umyć i można jeść! Często pojawia się pytanie, czy można jeść seler naciowy surowy. Oczywiście, że tak! To najzdrowsza forma, ponieważ nie traci swoich cennych właściwości w wyniku obróbki termicznej. Najprostszy sposób na spożywanie selera naciowego surowego to dodanie go do sałatki, zapewniając jej chrupki element. Można się również zastanawiać, czy jeść seler naciowy gotowany czy surowy. Jednak surowy seler naciowy zachowuje nie tylko swoje właściwości zdrowotne, ale również wyjątkowy smak.
Z czym jeść seler naciowy?
Seler naciowy najczęściej kojarzy nam się ze zdrowymi koktajlami – zielona łodyga w szklance z napojem. Jest to znany widok zwłaszcza z amerykańskich filmów i seriali. Seler naciowy świetnie sprawdza się jako przekąska do picia koktajli. Może być również składnikiem koktajli, które oprócz selera zawierają inne warzywa i owoce. Seler naciowy można również jeść w inny sposób, na przykład maczając go w dipach lub sosach. Doskonale smakuje z humusem. Można go także dodawać do różnych mięsnych sosów czy do makaronu. Opcji jest wiele!
Właściwości selera naciowego
Seler naciowy ma wiele korzystnych wpływów na nasz organizm. Zawarte w nim olejki eteryczne stymulują pracę wątroby, co pomaga usuwać toksyny z organizmu. Przeciwutleniacze z selera chronią wątrobę przed szkodliwymi substancjami. Seler naciowy również wpływa pozytywnie na serce, ponieważ zawarte w nim ftalidy pomagają rozkurczać ściany tętnic i obniżają ciśnienie krwi. Ponadto, seler naciowy wspomaga proces odchudzania, ponieważ jest niskokaloryczny, zawiera dużo wody i błonnika, co sprawia, że szybko czujemy się najedzeni.
Kolejną zaletą selera naciowego jest jego bogactwo witamin, takich jak witamina C, B i E. Jest również źródłem potasu, który wpływa na pracę nerek i pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu. Seler naciowy można przechowywać w lodówce maksymalnie przez tydzień. Ważne jest, aby wybierać jędrne i intensywnie zielone łodygi.