share

Jabłka – niezwykłe owoce pełne zdrowia

by

Kilka słów o jabłkach i ich odmianach stosowanych w kuchni.

Jabłka dostępne są przez cały rok. W Polsce należą do najpopularniejszych owoców. Na świecie można wyróżnić kilkanaście tysięcy odmian. Różnią się wyglądem, smakiem i aromatem, a także przeznaczeniem w kuchni. Sposób na wykorzystywanie jabłek w kuchni jest niezliczona ilość. Są zdrowym dodatkiem do sałatek owocowych i warzywnych. Doskonale komponuje się w ciastach z dodatkiem cynamonu np. w szarlotce, naleśnikach, deserach. Owoce te idealnie sprawdzają się w gotowaniu np. kompotu. natomiast ze smażonych owoców przygotowuje się na zimę dżemy, konfitury, marmolady i galaretki. Jabłka idealnie pasują do dziczyzny i wieprzowiny. Można z nich wytwarzać przeróżne alkohole. Poniżej postaram się przybliżyć kilka najpopularniejszych odmian jabłek i ich zastosowanie w naszej kuchni.

Odmiany jabłek można podzielić na 3 rodzaje:

  1. Deserowe – do jabłek tych należą odmiany twarde, soczyste, słodkie lub słodko – winne np. Delikates, Rubin, Gala, Jonatan. Jabłka deserowe najlepiej smakują w postaci surowej, jako przekąska, dodatek do sałatek, surówek lub farszu.
  2. Stołowe – są to jabłka uniwersalne, czyli te które możemy spożywać w postaci surowej lub po obróbce termicznej. Jabłka te nadają się do ciast i mięs. Posiadają słodko – kwaśną nutę oraz intensywny słodki aromat. Zaliczamy do nich np. Cortlandy, Idaredy.
  3. Do obróbki termicznej – jabłka te posiadają kwaśny smak oraz bardzo szybko się rozgotowują np. Antonówka, Reneta.

Odmiany jabłek i ich zastosowanie w kuchni:

  • Antonówka – to stara odmiana jabłek, przeważnie uprawiana w domowych ogródkach. Posiadają zielony czasem lekko żółtawy kolor oraz kwaśny smak. Są twarde dlatego świetnie nadają się na przetwory.
  • Champion (szampion, sampion) – jesienne jabłka o zielono – żółtej skórce i widocznym rumieńcem oraz o kwaskowatym smaku. Ich smak może kojarzyć się z gruszką. Nadają się do przetworów, jedzenia na surowo.
  • Cortland – to odmiana jabłek jest bardzo lubiana w Polsce. Ich skóra pokryta jest w całości czerwonym karminowym rumieńcem, miąż jest biały w smaku słodko – winnym, lekko korzenny, kruchy. Po przekrojeniu jabłka te nie czarnieją. Są bardzo soczyste. Idealnie nadają się do produkcji soków.
  • Gala – zaliczane są do jabłek deserowych, ponieważ charakteryzują się słodko – winnym smakiem. Posiadają czerwono – pomarańczową barwę. Nadają się do jedzenia na surowo. Są jedne z najbardziej cenionych odmian jabłek.
  • Golden Delicious – to jabłka zimowe o żółtej wręcz złotej barwie. Odmianę tą charakteryzuje brak rumieńca. Miąż owoców jest kremowy, kruchy, słodko – winny, bardzo soczysty. Odmiana bardzo ceniona jest przez koneserów.
  • Golster – jabłka dość duże. Ich miąż jest bardzo soczysty, łagodny, chrupiący, aromatyczny, w smaku słodko – kwaśny. Te jabłka są doskonałe do sałatek, wyśmienite do pieczenia ciast oraz jako nadzienie do mięs.
  • Idared – odmiana ta jest bardzo popularna w Polsce. Są średniej wielkości i duże z żółto zieloną skórką i czerwonym rozmytym rumieńcem. Są kwaskowate w smaku. Bardzo często odmianę tą stosuje się do ciast i przetworów.
  • Janagolg – mają kremową skórkę i czerwono – pomarańczowy rumieniec. Są kruche, słodko – kwaśne, niezwykle soczyste. Odmiana ta nadaje się do wszystkiego, można je jeść na surowo.
  • Jonagold – odmiana zimowa. Jabłka duże o dość regularnym kształcie. Maja bardzo delikatną skórkę pokrytą czerwonym rumieńcem. Ich miąż jest żółty, delikatny, gruboziarnisty, soczysty i aromatyczny. W smaku słodko – kwaśnym. W Polsce znane są jej mutacje jako: jonagored lub jonice. Jabłka te są doskonałe do jedzenia na surowo oraz do sałatek.
  • Jonatan – to odmiana jabłek jest ceniona przez koneserów. Ich smak jest słodko – winny korzenny, a miąż o lekko żółtawej barwie. Zaliczane do odmiany deserowej, idealne do jedzenia na surowo.
  • Koksa – są to słodkie deserowe jabłka. W kształcie są kuliste i niewielkie. Mają dość grubą skórkę oraz drobnoziarnisty kremowy i miękki miąż. Idealne do jedzenia na surowo.
  • Landesberska – jabłka dość duże, o gładkiej czasem tłustej zielonożółtej skórce. ich miąż jest bardzo soczysty, twardy o winnym aromacie i bardzo słodkim smaku. Jabłka te są dobre do jedzenia na surowo, doskonałe jako dodatek do drobiu, a także wyśmienite do racuchów.
  • Ligol – zimowa odmiana jabłek. Jabłka te są duże, o twardej błyszczącej żółtawoczerwonej skórce. Ich miąż jest kremowy, soczysty, kruchy, aromatyczny. lekko słodki w smaku, mają korzenny posmak. Ta odmiana jest dobra do jedzenia na surowo. Nie nadaje się do długiego przechowywania.
  • Lobo – jesienne duże jabłka o intensywnym czerwonym zabarwieniu. Ich miąż jest delikatny, bardzo soczysty i bardzo słodki w smaku i mało aromatyczny. Przeznaczone do obróbki termicznej. jabłka te nadają się do jedzenia na surowo. Idealnie pasują do deserów, wypieków, marmolad i musów.
  • Papierówka – stara polska odmiana jabłek o jasnym żółtym zabarwieniu. Ich smak na początku jest kwaśny w miarę dojrzewania staje się słodszy. jabłka te nadają się do przetwarzania, gotowania, pieczenia.
  • Rubin – to zimowa odmiana jabłek. Są duże i maja słodko – winny smak i pomarańczowo – żółto – czerwoną barwę. Idealne do jedzenia na surowo.
  • Spartan – to jabłka o średniej wielkości, soczyste, aromatyczne doskonale nadają się jako nadzienie do pieczonego schabu, indyka, czy kaczki.
  • Szara Reneta – to zimowe jabłka o średniej wielkości. Mają żółtą skórkę z pomarańczowo – czerwonym bladym rumieniem. Jej miąż ma kremową barwę, jest średnio soczysty lekko kwaskowaty. Odmiana ta doskonała jest na przetwory i idealnie nadaje się do pieczonych i smażonych mięs. Nadaje się do długiego przechowywania.

Jabłka należy przechowywać w warunkach chłodnych. Optymalna ich temperatura przechowywania, która gwarantuje nam świeżość owoców to 0 – 10 stopni C. W domu powinno się je przechowywać w lodówce lub w piwnicy. Nie wolno jabłek przechowywać w foliowych torebkach. W tej roli lepiej sprawdzą się torebki papierowe. Zawsze należy umyć jabłka przed spożyciem szczególnie te mocno błyszczące, woskowane, gdyż mogą zawierać pozostałości pestycydów. Obieranie jabłek ze skórki pozbawia ich błonnika i witamin. Wszystkie jabłka ciemnieją po przekrojeniu, tempo tego procesu zależy od odmiany. Aby zapobiec reakcji brązowienia należy owoce skropić sokiem z cytryny lub posypać cukrem.

Ciekawostka – jabłko włożone do jednej torebki z niedojrzałym awokadem trzymane przez noc sprawi, że na drugi dzień ten egzotyczny owoc nadaje się do spożycia.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode