Zrobiliście zapas ? Koniecznie zabezpieczcie je w odpowiedni sposób, aby uniknąć przykrej niespodzianki i spleśnienia . Sprawdźcie, jak właściwie je przechowywać, aby można było cieszyć się ich smakiem i świeżością nawet przez 2 lata.
Jak najlepiej przechowywać ?
W całości czy bez skorupek? Odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista. Jeśli mamy pod ręką w łupinach, zdecydowanie lepiej ich nie rozłupywać, tylko przechowywać w całości. W ten najprostszy sposób zachowają one świeżość znacznie dłużej. Skorupka jest naturalną ochroną , ponieważ ogranicza dostęp światła i wilgoci, a także zabezpiecza go przed atakiem oeadów, takich jak np. ćmy orzechowe czy mole. Co zrobić, jeśli obraliśmy ? Zobaczcie, jak właściwie je przechowywać, aby maksymalnie wydłużyć ich trwałość i świeżość.
W jakim miejscu należy przechowywać łuskane ?
Głównymi wrogami są wilgoć i wysoka temperatura. Ta pierwsza sprzyja tworzeniu się pleśni, natomiast druga przyspiesza jełczenie . To sprawia, że powinno się przechowywać w suchych, chłodnych i zaciemnionych miejscach, takich jak np. kuchenne szafki, szuflady czy spiżarnia. Należy też chronić je przed dostępem powietrza, dlatego najlepiej umieścić wyłuskane w szczelnych szklanych lub plastikowych opakowaniach.
Ile czasu można przechowywać bez łupin?
smakują doskonale i są prawdziwą skarbnicą witamin, natomiast ich wadą jest krótki okres przydatności do spożycia. W temperaturze pokojowej zachowują swoje walory smakowe i wartości odżywcze tylko przez 3 miesiące. Jest jednak prosty sposób na przedłużenie ich trwałości nawet czterokrotnie. Wystarczy włożyć je do lodówki, a będą świeże nawet przez rok. Jeśli jednak chcecie wydłużyć ten czas jeszcze bardziej, schowajcie do zamrażarki.
Czy można mrozić?
Jak najbardziej, a nawet – to świetne rozwiązanie. Mrożone zachowują bowiem przydatność do spożycia nawet przez 2 lata. Musimy tylko przełożyć je do specjalnych woreczków strunowych. Najlepiej porcjować je w mniejsze paczki. W ten sposób będziemy mogli rozmrozić ilość potrzebną nam akurat na jeden raz. Raz rozmrożonych nie wolno już ponownie mrozić, ponieważ może się to skończyć zatruciem pokarmowym.
Kiedy potem najdzie nas ochota na chrupiącą przekąskę…
Wystarczy rozmrozić , pozostawiając je w lodówce na kilka godzin. Jeśli mamy zamiar użyć ich do wypieków, rozmrażanie w ogóle nie jest konieczne, gdyż zamrożone z powodzeniem można wrzucić wprost do ciasta.
Do czego wykorzystać ?
świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciast, na przykład w postaci kremu, a po zmieleniu na pył blenderem o dużej mocy również doskonale zastąpią mąkę w wielu wypiekach. Ten gatunek wspaniale pasuje do przygotowania domowego, sycącego masła lub ciasta jabłkowo- albo przepysznych, słodkich trufli. Możecie je także wykorzystać do tortu albo zdrowej domowej nutelli. to też bazowy składnik nalewek.