share

Groch włoski i jego bogactwo cennych składników – inna nazwa to ciecierzyca

by

Groch włoski, znany również jako ciecierzyca lub cieciorka, zyskuje coraz większą popularność wśród osób praktykujących dietę wegetariańską. Ta roślina, obecna w kuchni od wieków, jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych i pozwala na eksperymenty kulinarne.

Groch włoski, będący częścią rodziny roślin strączkowych, jest doskonałym źródłem białka, podobnie jak fasola czy soja. W 100 g suchej ciecierzycy znajduje się blisko 20% białka. Oprócz tego, ta porcja dostarcza 364 kcal (19 g białka, 61 g węglowodanów i 6 g tłuszczu).

Spożywanie cieciorki wpływa korzystnie na pracę jelit, ponieważ jest bogata w błonnik pokarmowy. Obniża również ryzyko choroby niedokrwiennej serca i ma niski indeks glikemiczny, co czyni ją odpowiednią dla diabetyków i osób odchudzających się.
Cieciorka jest również źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego, kluczowego składnika dla kobiet planujących dziecko. Dodatkowo zawiera potas, magnez, wapń, selen, żelazo, miedź i cynk.

Przygotowanie grochu włoskiego może odbywać się na kilka różnych sposobów. W przypadku suchej ciecierzycy, warto zastosować kilka trików, aby uniknąć wzdęć. Najpierw należy opłukać ziarna, a następnie namoczyć je przez około 12 godzin. Po namoczeniu, należy je odcedzić i ponownie opłukać.

Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu, można wykorzystać ciecierzycę w wersji konserwowej. Wystarczy oczyścić ziarna z zalewy i są gotowe do spożycia. Wykorzystując zalewę, znaną jako aquafaba, którą można ubić na beztłuszczową pianę z białek jajek.

Groch włoski, a szczególnie cieciorka, są popularne w krajach basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. Stamtąd pochodzą potrawy z ich użyciem, takie jak falafel i hummus. Ciecierzyca jest również stosowana w pasztetach, kotletach i gulaszach. Groch włoski może być również używany w przepisach na słodkie dania.

Mimo że wyglądem przypomina łuskany groch, cieciorka ma zupełnie inny smak. Odmiana kabuli, której ziarna są duże i mają delikatnie orzechowy posmak, nadaje się jako baza ciast i deserów. Można z niej upiec kruche ciasteczka czekoladowe lub wilgotne brownie. Po połączeniu jej z sezamem powstanie mniej kaloryczna chałwa, a z dodatkiem kakao stworzy kremowy dodatek do pieczywa.

Groch włoski może być przygotowywany na wiele sposobów, które przypadną do gustu nie tylko wegetarianom. Na przykład, pieczona ciecierzyca może zastąpić tradycyjne, niezdrowe przekąski. Wysoka temperatura nadaje ziarnom chrupiącą skórkę, a ich wnętrze staje się kremowe.
Gulasz z indyka z dodatkiem ciecierzycy i papryki to smaczne i zdrowe danie na obiad. Zastąpienie czerwonego mięsa drobiem sprawia, że potrawa jest mniej kaloryczna, a cieciorka nadaje jej nie tylko smaku, ale także uczucia sytości.
Pasta z ciecierzycy i pieczonej dyni doskonale komponuje się z domowym pieczywem. Zaleca się wykorzystanie dyni hokkaido, która ma słodkawy, orzechowy smak, zwłaszcza w okresie jej sezonu.
Pasztet z ciecierzycy z dodatkiem pieczarek stanowi wegetariańską alternatywę dla tradycyjnego mięsnego dania, a smakiem nie odbiega od oryginału. Możemy go również urozmaicić wybranymi ziarnami lub przyprawami.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode