share

Dwa tygodnie picia odżywczego soku dla piękniejszej skóry – to tylko początek pełnego worka korzyści

by

Sok z granatu zamówiony na jednym ze straganów na bazarku to obowiązkowy punkt wycieczki dla turystów w Gruzji czy Turcji – zwłaszcza tych ciekawych kuchni innych nacji. Sprzedaje się go na kubki również w Indiach i Iranie, jest świeżo wyciskany z piętrzących się tam stosików owoców. Pyszny, orzeźwiający sok z granatu kupicie również bez większego problemu w Polsce, nawet w aptekach. Co kryje dobrego, że jest aż tak ceniony?

Granat jest nazywany „życiodajnym owocem” i nic dziwnego. Każda taka dojrzała kula to bomba witaminowa wypełniona ponad 800 nasionami, a drzewka granatu na jesień (gdy nadchodzi sezon i owoce są najlepsze), aż uginają się od dojrzałych, a często pękających owoców. Możecie je zjeść w całości, po wytrząśnięciu ziarenek lub wytłoczyć z nich sok. Owoce granatu są bardzo soczyste i dają dużo soku. Jeśli nie macie wyciskarki, dobrą alternatywą będzie też sok ze sklepu. Zachowuje mnóstwo cennych właściwości soku z wyciskanego granatu.

Sok z granatu – właściwości dla samopoczucia i urody

Granat zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy – przede wszystkim polifenoli, takich jak tanina i flawonoidy. Chronią one organizm przed przedwczesnym starzeniem się i przed stresem oksydacyjnym (wolnymi rodnikami), które wywołują różnego rodzaju stany zapalne i prowadzą do infekcji w organizmie. Antyutleniacze ponadto wpływają pozytywnie na serce i układ krążenia, w tym na obniżenie „złego” cholesterolu i ciśnienia krwi. Wśród antyutleniaczy znajdziecie tu również beta-karoten, który poprawia wygląd i kondycję skóry.

Sok z granatu zawiera też mnóstwo witaminy C (która również jest antyutleniaczem), E (która jest „witaminą młodości”) oraz witaminy A i z grupy B, w tym kwas foliowy. Witaminy z tej grupy świetnie wspierają układ nerwowy – dbają o nastrój i równowagę psychiczną. Pijąc sok z granatu, uzupełnicie również minerały, w tym fosfor, wapń, krzem, potas, magnez i jod. Wzmacnia on też odporność w sezonie na infekcje.

W 2012 roku przeprowadzono ciekawe badanie na temat soku z granatu. Wzięło w nim udział 60 osób z różnych środowisk, w tym 22 mężczyzn i 38 kobiet. Po 14 dniach picia soku zaobserwowano u badanych znaczący spadek ciśnienia krwi. Zdaniem naukowców dzieje się tak najprawdopodobniej dzięki zmniejszeniu aktywności enzymu angiotensyny. Inną zaobserwowaną u nich korzyścią z regularnego picia soku z granatu była poprawa nastroju i zmniejszenie negatywnych emocji (badanie przeprowadzano za pomocą kwestionariusza nastroju PANAS). Może to wynikać z wpływu granatów na obniżenie poziomu kortyzolu, który jest głównym hormonem stresu w organizmie.

Zobacz też: Tak zrobicie domowy i tani ocet jabłkowy z obierek w 15 minut. Warto pić 2 łyżeczki dziennie

Sok z granatu – ile pić dziennie?

Sok z granatu zawiera sporą ilość kwasów, dlatego dobrze jest go rozcieńczać. Pamiętajcie o tym szczególnie w sytuacji, jeśli macie wrażliwy żołądek. Zbyt duża ilość soku może podrażniać błonę śluzową żołądka. Najlepiej jest wypijać ok. 40 ml soku dziennie. Tyle wystarczy, by odczuć jego pozytywne działanie.

Sok z granatu – przeciwwskazania

Sok z granatu może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Może on osłabiać lub wzmacniać działanie substancji leczniczych. Jeśli zażywacie na stałe jakiekolwiek środki, w tym na nadciśnienie, skonsultujcie pomysł picia tego soku ze swoim lekarzem. Zrezygnujcie z niego całkowicie, jeśli macie dolegliwości i choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśność czy zapalenie błony śluzowej żołądka.

Źródło: Y. Arsaalan, 3 Surprising Pomegranate Benefits

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode