share

Domowy izotonik zawiera zaledwie 2 dodatkowe składniki, jednak skuteczniej nawadnia niż herbata.

by

Mówi się, że nie ma nic lepszego do picia niż woda. Jednak naturalny izotonik, dzięki odpowiedniej zawartości soli i cukru, poza ugaszeniem pragnienia pomoże wam szybciej uzupełnić niezbędne pierwiastki. Nie bez powodu izotoniki piją często osoby, które pracują fizycznie lub uprawiają wyczynowo sport. Jeśli często wyjeżdżacie na rower, koniecznie wlejcie ten napój do bidonu.

Herbaciany, domowy izotonik jest zdecydowanie lepszy niż inne, sklepowe produkty z przydługim składem w podejrzanych kolorach. Przygotowując go sami w domu, wiecie, co pijecie. Możecie oczywiście rozpuścić w wodzie jego 2 główne składniki, sól i cukier, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli soli będzie za dużo, osiągniecie efekt odwrotny do zamierzonego: szybciej się odwodnicie i jeszcze bardziej będzie wam się chciało pić. Jeśli dosypiecie jej za mało, napój izotoniczny nie spełni swojej roli. Dla działania napoju ważny jest też typ soli. A czym właściwie jest izotonik?

Izotonik – co to takiego?

Napój izotoniczny ma odpowiednio dobrane stężenie jonów. Dzięki odpowiednim proporcjom soli i cukru izotonik jest w stanie szybko ugasić pragnienie i dostarczyć cennych soli mineralnych. Dodatek soli i cukru wzmacnia działanie wody lub innej bazy, na której przygotowujemy napój. Dodatkowo, dzięki odpowiedniemu stężeniu jonów, organizm na dłuższą metę pozostaje w równowadze kwasowo-zasadowej.

W naszym przepisie bazą napoju i głównym źródłem kofeiny będzie herbata sencha, ale możecie wykorzystać każdą inna zieloną herbatę. Wszystkie gatunki zawierają od 20 do 35 mg kofeiny (teiny) na filiżankę. Zielona herbata zawiera również odżywcze witaminy, przeciwutleniacze i mikroelementy. Miodu z przepisu nie zastępujcie białym ani trzcinowym cukrem – nie spełnią one tutaj swojej roli. Miód jest źródłem łatwo przyswajalnej, odżywczej dla ciała glukozy, a biały cukier jest źródłem głównie sacharozy – innego rodzaju cukru, który tutaj się nam nie przyda. Nie zastępujcie też soli kamiennej zwykłą kuchenną lub jodowaną. Kamienna zawiera spośród nich najwięcej minerałów. W jej składzie nie powinno być przeciwzbrylaczy.

Jak zrobić izotonik na zielonej herbacie? Przepis

Składniki (na ok. 500 ml, w razie potrzeby można podwoić ilość):

  • ok. 3 łyżeczki (6-7 g) suszu zielonej herbaty, np. senchy
  • 1 łyżka (25 g) miodu
  • 0,5 g soli kamiennej

Sposób przygotowania:

W 250 ml wody zaparzcie herbatę. Po przestudzeniu naparu, dodajcie miód, a następnie sól. Wymieszajcie i uzupełnijcie miksturę wodą do objętości 500 ml.

Źródło: Czajnikowy.pl

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode