share

Dieta Dukana – zasady i oczekiwane rezultaty

by
  1. Dieta Dukana: na czym polega?

  2. Dieta Dukana została opracowana przez francuskiego lekarza specjalizującego się w leczeniu otyłości, doktora Pierre Dukana. Zasady tej diety zostały opisane w jego książce „Nie potrafię schudnąć” wydanej w 2000 roku.

    Dieta Dukana składa się z czterech faz: uderzeniowej, równoważącej, utrwalającej i stabilizującej. W przeciwieństwie do innych kuracji odchudzających, dieta Dukana opiera się na spożywaniu dużej ilości białka, a nie na liczeniu kalorii. W pierwszej fazie, trwającej 5-10 dni, spożywa się wyłącznie produkty białkowe. Następnie, w drugiej fazie, do menu można dodawać warzywa.

    Trzecia faza służy utrwaleniu osiągniętych efektów i powinna trwać 10 dni na każdy stracony kilogram. W tym okresie do jadłospisu można dołączyć niskocukrowe owoce i produkty mączne. Dwa razy w tygodniu można zjeść jedno dowolne danie, które było wyłączone z diety.

    Czwarta faza diety Dukana powinna trwać do końca życia. Osoba na diecie może wrócić do spożywania normalnych posiłków, ale raz w tygodniu powinna przeprowadzić dzień białkowy. Również zalecana jest aktywność fizyczna, na przykład w formie spacerów.

  3. Dieta Dukana: produkty

  4. Podczas diety Dukana najważniejsze jest spożywanie produktów bogatych w białko, które są pozbawione węglowodanów i zawierają niewielką ilość tłuszczu. W pierwszej fazie, można jeść chude mięso, ryby, tuńczyka, jaja, odtłuszczony nabiał, owoce morza oraz wędliny. Warte uwagi jest również picie dużej ilości wody, co najmniej 1,5 l dziennie.

    W drugiej fazie diety, raz na dwa dni można spożywać niskokaloryczne warzywa, takie jak sałata, szpinak, papryka, czy kapusta. W trzeciej fazie do menu można dodać owoce, chleb, ryż, ziemniaki i makaron, ale dieta powinna w dalszym ciągu opierać się na proteinach.

    W czwartej fazie osoba na diecie Dukana może spożywać owoce, tłuszcze i produkty skrobiowe, ale powinna unikać fast foodów, słodyczy i innych niezdrowych przekąsek. Podczas dnia białkowego dozwolone są jedynie produkty z fazy pierwszej.

  5. Przepisy z diety Dukana

  6. Mimo ograniczonej listy dostępnych produktów, dieta Dukana oferuje różnorodne i smaczne dania. Niektóre przepisy nadają się nawet na fazę uderzeniową.

    Przykładowymi przepisami na białkowe śniadanie są bułeczki z otrębów i twarogu oraz śniadaniowy omlet z nadzieniem z serka wiejskiego. W drugiej fazie diety można przygotować klopsiki rybne gotowane na parze z sosem pieczarkowo-koperkowym, gołąbki z kurczakiem i pieczarkami w sosie pomidorowym lub jogurtowy kurczak curry z cebulą. Jako przekąskę warto rozważyć jajka z groszkiem w galarecie.

    W trzeciej i czwartej fazie diety można przygotować zdrowe słodycze, na przykład pełnoziarniste dwukolorowe zawijasy z żurawiną i migdałami lub biszkopt z rabarbarem i galaretką z hibiskusa.

  7. Efekty diety Dukana

  8. Dieta Dukana przynosi szybkie efekty, w pierwszej fazie można schudnąć nawet 5 kg, a w kolejnych etapach do 1 kg na tydzień. Jednakże ta dieta jest uważana za niezdrową przez specjalistów. Spożywanie dużej ilości białka może obciążać nerki i wątrobę, co może prowadzić do ich niewydolności. Ponadto, niedobór glukozy może negatywnie wpływać na pracę mózgu.

    Badania naukowe potwierdzają, że zwiększone spożycie białka może pomóc w utracie wagi, jednakże należy zachować umiar, aby uniknąć problemów zdrowotnych i niedoborów pokarmowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode