Ciasto drożdżowe to dla wielu osób wyższy poziom wtajemniczenia w kuchni. Okazuje się jednak, że stosując kilka prostych zasad sukces murowany i dla początkującego kucharza.
Dobry przepis, znajomość kilku zasad, i możemy stać się mistrzem w wypieku ciasta drożdżowego.
Ciasto drożdżowe jest uważane przez niektórych za jedno z trudniejszych ciast. Lubi przysparzać problemów, nawet całkiem wytrawnym kuchcikom. Chciałabym, aby ten artykuł przekonał Was, że ciasto drożdżowe to pestka. A znajomość kilku zasad i jednego podstawowego przepisu da wam nieograniczoną liczbę wariacji na temat 😉
5 przykazań do wypieku idealnego ciasta drożdżowego:
- Ciasto drożdżowe nie lubi przeciągów i pośpiechu.
- Wszystkie składniki ciasta powinny mieć temperaturę pokojową.
- Koniecznie upewnij się że drożdże są świeże (wypróbowanym sposobem na sprawdzenie, czy nasze drożdże są świeże, jest wrzucenie kawałka drożdży do gorącej wody. Jeżeli kawałek ten od razu wypłynie na powierzchnię, to znaczy, że drożdże są świeże i nadają się do pieczenia.)
- Mleko używane do wyrobu ciasta powinno być ogrzane do temp. 40 st. (organoleptycznie musi być po prostu ciepłe)
- Ciasto drożdżowe im dłużej wyrabiane tym lepsze. Nasze babcie wyrabiały ciasto ręką minimum 1000 razy. Jeśli używasz miksera z hakiem pamiętaj, że ma on pracować na wolnych obrotach.
Ciasto drożdżowe pieczemy bez użycia termoobiegu.
Tu chyba tyle jeśli chodzi o zasady.
A teraz pora na przepis podstawowy Krok po Kroku Składniki na jedną dużą babkę lub 2 nadziewane zwijańce:
- 500gr mąki pszennej (przesianej)
- 4 jajka
- 200gr cukru
- 50g drożdży świeżych
- 250ml mleka
- 100g masła
- szczypta soli
- skórka otarta z cytryny (opcjonalnie rodzynki, skórka pomarańczowa)
Krok I: przygotowanie rozczynu
Drożdże należy rozetrzeć w miseczce z łyzką cukru, poczekać aż się rozpuszczą, dodać ok. 8 łyżek ciepłego mleka i mąki tyle, aby po wymieszaniu otrzymać konsystencję gęstej śmietany. Rozczyn odstawić do wyrośnięcia ok. 20 min.
Krok II: roztopić i ostudzić masło
Krok III: kiedy rozczyn podwoi swoją objętość
Dodać go do pozostałej mąki, dodać jajka, cukier i resztę mleka, wyrabiać długo, następnie dodać roztopione masło i wyrabiać, aż zostanie wchłonięte przez ciasto. Odstawić na ok. godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Piekarnika nastawić na 180 st. i piec bez termoobiegu. Z tego przepisu możecie upiec zarówno babkę (nie zapomnij wtedy do ciasta dodać namoczonych rodzynek i skórki pomarańczowej) jak i bułeczki na śniadanie, a jak ktoś woli to chałkę z kruszonką lub zwijańce z ulubionym nadzieniem. Przed wsadzeniem do piekarnika wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem. Babkę pieczemy ok. 60 minut.