share

Alternatywne składniki zamiast jajka w ciastach i deserach

by

Czym zastąpić jajko w cieście? To pytanie często się pojawia, gdy nagle zabraknie jajek w trakcie przygotowywania ciasta. Zastępowanie jajek może być konieczne z powodu wyboru diety, nietolerancji lub alergii. Dlatego dzisiaj pokażę Wam kilka zamienników jajek do ciasta lub deseru, które możecie znaleźć w swojej kuchni.

Jednym z zamienników jajka jest banan. Można zastąpić 1 jajko połówką dojrzałego banana. Banan idealnie sprawdza się jako zamiennik jajka, ponieważ ma właściwości wiążące, co sprawia, że ciasto będzie wilgotne i miękkie. Rozgnieć widelcem lub zmiksuj blenderem banana i dodaj go do ciasta na początku przygotowania, tak jakbyś dodawał normalne jajko. Dobrą praktyką jest również zmniejszenie ilości cukru, ponieważ banan sam w sobie jest słodki.

Innym zamiennikiem jajek w cieście jest mąka ziemniaczana lub skrobia kukurydziana. Jedno jajko można zastąpić 2 łyżkami stołowymi jednej z tych skrobi. Obie skrobie mają funkcję wiążącą i zagęszczającą. Warto jednak zwiększyć ilość płynnej części w cieście, tak aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Kolejnym zamiennikiem jajka jest jogurt. Można zastąpić 1 jajko połową kubeczka jogurtu. Jogurt nadaje ciastu miękkość i wilgotność, podobnie jak jajka. Ważne jest wybieranie jogurtu naturalnego lub o ulubionym smaku, który najlepiej pasuje do twojego przepisu. Jogurt sojowy również może być dobrym zamiennikiem. Należy jednak zauważyć, że jogurt może lekko wpłynąć na smak wypieku, nadając mu delikatnie kwaskowy posmak.

Innym zamiennikiem jajka jest mleko. Można zastąpić 1 jajko około 50 ml mleka. Warto dodać 1 łyżkę octu jabłkowego pod koniec wyrabiania ciasta, co sprawi, że ciasto będzie bardziej puszyste i lepiej urośnie. Zarówno mleko roślinne (np. sojowe), jak i pochodzenia zwierzęcego (np. krowie) nadają się jako zamiennik jajka.

Jeśli chcemy uzyskać błyszczący efekt na upieczonym cieście, można lekko podgrzać mleko z dodatkiem brązowego cukru i posmarować tym ciasto przed pieczeniem. Taki zabieg nada ciastu złoty kolor i sprawi, że będzie błyszczeć.

Ważne jest, aby pamiętać, że zamienniki jajek mogą nie zawsze dawać identyczny efekt jak jajka. Dlatego warto eksperymentować, ale zawsze uwzględniać specyfikę danego przepisu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode