Zapomniany rarytas polskiej kuchni kresowej. Kiszonkę zrobicie prawie tak samo, jak klasyczne ogórki, ale z owoców
Nadmiar arbuza można rewelacyjnie wykorzystać – nawet nie trzeba obierać go z twardej skórki, całość wystarczy ukisić w dużym słoju. Zrobicie to tak samo łatwo, jak ogórki małosolne, a kiszony arbuz smakiem przebije każdą letnią kiszonkę. Sprytne wykorzystanie pestek owocu to dodatkowy bonus.
Soczyste, jędrne i słodkie arbuzy to jedne z naszych ulubionych owoców lata. Zdarza się, że kupimy ogromną sztukę i nie dajemy rady przejeść jej na surowo. Nie lubimy marnować jedzenia, dlatego w takich sytuacjach chętnie przerabiamy nadmiar na przetwory. Tym razem zdecydowaliśmy się na kiszenie kawałków arbuza, co jest bardzo przyjemną oraz prostą sprawą, ponieważ wymaga tylko podstawowych przypraw do zalewy, a na dodatek można te owoce pakować do słoja bez obierania. Dlaczego jeszcze warto się skusić na fermentację?
Kiszonki – dlaczego warto je jeść?
Podczas procesów fermentacyjnych, bakterie kwasu mlekowego wykorzystują zawarty w owocach (i warzywach) cukier. Wpływa to na zmniejszenie jego ilości w gotowych kiszonkach. Kiszone produkty nie tylko nie tracą swoich wyjściowych (typowych dla świeżych) walorów zdrowotnych, ale dodatkowo zyskują cechy typowe dla probiotyków. To znaczy, że ich jedzenie naturalnie wzmacnia nasz organizm od środka, poprawia jego odporność i działa bardzo korzystnie na mikrobiom jelitowy. Fermentowane produkty rewelacyjnie wspomagają trawienie oraz pomagają naszym ciałom w przyswajaniu składników odżywczych. Jeżeli zdecydujecie się na kiszenie arbuza, już po paru dniach będzie on smaczną przekąską, bogatą w błonnik, witaminy i minerały.
Młoda kapusta małosolna będzie do schrupania już za 2 dni. Minimum przypraw, maksimum smaku
Kiszony arbuz małosolny – jak zrobić? Przepis
Kiszenie arbuza jest bardzo proste, użyjecie tych samych przypraw i dodatków, co w przypadku klasycznych ogórków małosolnych. Możecie fermentować owoc z pestkami lub bez (jeśli je wyjmiecie, poczęstujcie się naszym pomysłem na ich wykorzystanie z ostatniej części artykułu). Oto sprawdzony przepis na kiszony arbuz małosolny:
Składniki:
- dowolna ilość kawałków arbuz ze skórką (tyle, ile wam zostało i ile się zmieści do słoja)
- 1 nieduży kawałek obranego korzenia chrzanu, pokrojonego w grubsze paski
- 2 ząbki czosnku w łupinach (wybierajcie czosnek polski, jest mocniejszy i lepszy od chińskiego)
- 1 łodyga kopru z baldachem kwiatowym
- 1 liść wiśni, winorośli lub czarnej porzeczki (ale jeśli nie macie, nic nie szkodzi, można pominąć)
- zalewa: letnia woda i sól kamienna w proporcji: 25 g soli na 1 l wody
Sposób przygotowania:
- Na początek wyparzcie słoja
- Następnie przygotujcie zalewę z wody i soli: mieszajcie, aż cała sól się rozpuści
- Kawałki arbuza ułóżcie w słoju jak najbliżej siebie
- Dorzućcie czosnek, kawałek chrzanu i liść, jeśli go używacie
- Na górę połóżcie połamaną łodygę kopru
- Zalejcie całość zalewą, musi przykryć w pełni zawartość słoja. To bardzo ważne, jeśli nic nie będzie wystawać nad powierzchnię zalewy, kiszonka nie pokryje się pleśnią
- Słoja przykryjcie gazą owiniętą gumką recepturką, żeby do kiszonki nie wpadły żadne owady. Postawcie w ciepłym miejscu
- Po kilku dniach kiszony arbuz będzie gotowy do jedzenia
Jeśli jesteście miłośnikami warzyw małosolnych, spróbujcie arbuza już po 3 dniach. Jeśli bardziej smakują wam starsze kiszonki, zostawcie owoc w słoju przez 1-2 tygodnie. Na każdym etapie fermentacji warto próbować arbuza, żeby indywidualnie zadecydować, kiedy jest najlepszy.
Jak wykorzystać pestki arbuza?
Nie wszyscy wiedzą, że one odżywcze i wartościowe. Pestki arbuza dostarczają dużo białka, a także magnezu, żelaza, witamin z grupy B i przeciwutleniaczy. Kisząc owoc, nie trzeba koniecznie ich wyjmować, można je zostawić razem ze skórą. Jednak najsmaczniejsze pestki są wtedy, kiedy chrupią, dlatego jednak radzimy je wydłubać i zrobić z nich łatwą, szybką przekąskę. Będziecie potrzebować jedynie 2 składników:
- dowolna ilość pestek arbuza
- odrobina soli
Pestki arbuza wystarczy uprażyć na gorącej, suchej patelni, mieszając delikatnie, aż zaczną pachnieć, uważając przy tym, by ich nie spalić. Na koniec pestki posypcie solą i jedzcie, kiedy lekko ostygną. Smakują orzechowo, są twardsze, a także bardziej chrupiące niż klasyczne prażone pestki dyni czy słonecznika.