share

Tytuł: Jak rozpoznać zepsute jajko bez konieczności rozbijania – ważne wskazówki i szczegóły, na które należy zwrócić uwagę

by

W okresie wielkanocnym jecie na pewno zdecydowanie więcej jajek niż zwykle. Nawet wśród tych najświeższych, prosto od kury zielononóżki, może jednak trafić się jajko zbuk. Zgniłe jajko po rozbiciu wydziela smród, od którego łatwo stracić apetyt, a potem trudno pozbyć się go z pomieszczenia. Jak rozpoznać zepsute jajko bez konieczności jego rozbijania, nawet do wody? Mamy na to pewien sprytny patent.

Według statystyk GUS w Polsce w 2020 roku zjedliśmy 157 jajek w przeliczeniu na osobę.

Co ciekawe, liczba ta ciągu ostatnich 10 lat spadła aż o 25%. Dekadę temu zjadaliśmy ponad 200 jaj per osoba rocznie. Nie wszystkie jaja są świeże. Na szczęście możecie uchronić się od nieprzyjemnego zapachu czy problemów żołądkowych i zatrucia bez konieczności rozbijania takiego jajka.

Jak rozpoznać zepsute jajko bez rozbijania?

Sprawdzajcie każde jajko przed rozbiciem, potrząsając skorupką. Świeże jajko pozostanie nieme – nie powinno wydawać żadnego odgłosu. W środku będzie ono zwarte. Jeśli jednak usłyszycie chlupotanie, to może być jajko zbuk, w którym żółtko i białko zaczynają się oddzielać. Jeżeli czujecie, że zawartość jajka przy potrząsaniu grzechocze, najprawdopodobniej jest to zgniłe jajo. Wyrzućcie je w całości do pojemnika na śmieci typu bio (brązowego).

Jajka lubią przebywać w chłodnym klimacie. W lodówce zachowują świeżość do 30 dni. W sklepach często jednak zobaczycie je na zwykłych półkach, nie w chłodziarkach. Po zakupie takich jajek sprawdźcie je, potrząsając skorupką, i koniecznie trzymajcie w lodówce.

Lepiej sprawdźcie, ile można trzymać jajka w lodówce. Po tym terminie nie nadają się do niczego

Jajko zbuk – inne cechy, po których je poznacie

Możecie też dla pewności, czy jajko nadaje się od razu do wyrzucenia, przeprowadzić test w wodzie. Przez pory skorupki z czasem przedostaje się coraz więcej powietrza, które zaczyna w środku proces fermentacji. Jajka, w których jest go najmniej, są najświeższe. „Napowietrzone” i prawdopodobnie już zgniłe jajo położone poziomo na dnie naczynia z wodą, po chwili „wstanie” do pionu i uniesie się zdecydowanie do góry. Im bliżej dna naczynia pozostaje, tym jest świeższe. Jeśli stoi, ale jest blisko dna naczynia, najlepiej wykorzystać je po ugotowaniu na twardo. Takie jajko prawdopodobnie ma już kilka tygodni.

Jak sprawdzić świeżość jajka po ugotowaniu?

Zaryzykowaliście i ugotowaliście jajko, którego świeżość jest wątpliwa? Zobaczcie, jak wygląda po obraniu i przekrojeniu wzdłuż. Żółtko powinno znajdować się na samym środku. Jeśli przykleiło się ono do skorupki, najprawdopodobniej jajo ma kilka tygodni. Białko niekoniecznie musi otaczać żółtko, ale jeśli nie otacza, dla pewności powąchajcie jajko i spróbujcie niewielki kawałek.

Jajka tylko w 2 postaciach zachowają wszystkie wartości i delikatny smak. Inaczej mogą szkodzić

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode