Kotlety schabowe powinny być chrupiące z zewnątrz i soczyste, miękkie w środku. Takie, żeby po pierwszym kęsie już chciało się zamawiać dokładkę. Na ich smak i teksturę ma wpływ kilka czynników, ale jeśli kupicie dobrej jakości mięso i macie polecony przepis, kluczowy jest wybór właściwego tłuszczu do smażenia kotletów.
Słowo „kotlet” pojawiło się w polskich książkach kucharskich po raz pierwszy w 1860 r. Natomiast kotlet schabowy pojawił się w naszej rodzimej kuchni dopiero w XIX w. i na początku była to najprawdopodobniej wieprzowa odmiana sznycla wiedeńskiego. Cienko rozbity kawałek cielęciny w panierce z bułki był następnie smażony na tłuszczu i podawany z plastrem cytryny na wierzchu. Z upływem czasu, Polacy zrezygnowali z drogiej cielęciny i zastąpili ją łatwiej dostępną wieprzowiną. W czasach PRL-u, kotlet schabowy był już prawdziwym królem na polskich stołach. Jak właściwie go usmażyć, żeby był pyszny?
Idealne kotlety schabowe – technika smażenia
Kotlety ze schabu wieprzowego smażcie w dużej ilości dobrze rozgrzanego tłuszczu. Przed ich położeniem na patelnię, koniecznie sprawdźcie temperaturę frytury – chodzi o to, żeby tłuszcz był odpowiednio gorący. Zimny sprawi, że kotlet nasiąknie nim i będzie nieapetycznie tłusty. Wystarczy zanurzyć w tłuszczu trzonek drewnianej łyżki. Jeśli tworzą się bąbelki, to znaczy, że tłuszcz osiągnął już idealną temperaturę.
Czas smażenia schabowych to też istotny czynnik. Kotlety smażcie po 2 minuty z każdej strony. Maksymalnie 3 minuty, jeśli wasze kotlety nie są mocno rozbite. Kiedy jedna strona ładnie się zarumieni, przewróćcie schabowego na drugą i dosmażcie. Nie przykrywajcie patelni, bo wtedy para unosząca się z mięsa zwilży panierkę, która zacznie odpadać, a tego byśmy nie chcieli.
Kotlety schabowe – na jakim tłuszczu?
Schabowe wymagają smażenia w sporej ilości tłuszczu. Jaki wybrać? Eksperci kulinarni, w tym Magda Gessler, podkreślają, że kotlety ze schabu warto smażyć na smalcu wieprzowym, ponieważ każdy inny rodzaj tłuszczu zepsuje smak tego dania. Dlaczego smalec, a nie olej?
Wśród zasad przestrzeganych przez najlepszych kucharzy, jest jedna mówiąca o tym, że mięso należy smażyć na tłuszczu, pochodzącym z tego samego gatunku zwierzęcia. Tak więc schab powinien być smażony tylko na smalcu wieprzowym, który podkreśla głębię smaku i aromatu mięsa.
Na czym można smażyć kotlety schabowe?
Nie wszyscy jednak przepadają za smalcem. Jeżeli naprawdę nie możecie znieść jego smaku, to wybierzcie olej roślinny. Co ważne, musi to być olej rafinowany i tłoczony na ciepło. Schabowe można także smażyć na maśle klarowanym. Ma ono wysoki punkt dymienia (250 stopni Celsjusza), co oznacza, że kotlety dobrze się na nim smażą, zamiast się palić. Absolutnie nie korzystajcie ze zwykłego masła, które na patelni pali się bardzo szybko – jego temperatura dymienia wynosi zaledwie 120 stopni Celsjusza.
[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]
Zamieńcie kotlety schabowe na inne pyszne mięso. Zapomniane danie rozpada się pod widelcem