Kuchnia Chorwacka, bogactwo smaków i składników, wpływ Austro-Węgier, Włoch i Turcji.
Kuchnia Chorwacka wyróżnia się ogromnym bogactwem produktów i smaków. Efekt wydarzeń historycznych i wpływów państw sąsiednich, różnice regionalne. Północna część kontynentalna – wpływy austriackie i węgierskie. Bliżej Bośni i Hercegowiny – akcenty tureckie.
Kuchnia Chorwacka kształtowała się na burzliwym tle historycznym. W wyniku wpływów sąsiedzkich regiony Chorwacji miały swoje charakterystyczne smaki i produkty. Osobną historię miała także stolica kraju – Zagrzeb.
W Chorwacji można wyróżnić kilka regionów pod względem kulinarnym. Bajeczne dania nadmorskie, finezyjne owoce morza i ryby, szaszłyki i naleśniki z różnymi dodatkami. Chłodna Lika słynie z prostych potraw z dziczyzny i ziemniaków. Centralna Chorwacja – wspaniałe mięsiwa, kulen, chleb kukurydziany. Istria – przepiękne widoki, wino, białe trufle i dzikie szparagi. Dalmacja – bogactwo ryb i owoców morza.
Najpopularniejsze produkty kuchni chorwackiej to ryby, owoce morza, sery, oliwa z oliwek, wino i grzyby. W menu znajdziemy dania charakterystyczne dla poszczególnych regionów.
Na specjalne okazje Chorwaci serwują swoje narodowe potrawy, takie jak: maneštra, grillowane ryby, jagnięcinę, suszone mięso, tradycyjne ciasta.
Wina są nieodłączną częścią kuchni. W Chorwacji króluje różnorodność szczepów, od czerwonych do białych. Mocniejszym trunkiem jest wyrabiana ze śliwek rakija.
Klub Winiarnia Guccio Domagoj w Warszawie poleca pasjonatom dobrego jedzenia wybrane dania z kuchni chorwackiej oraz wyśmienite wina, oferując możliwość poznania i pokochania kuchni chorwackiej oraz zwyczajów w Chorwacji.