Tradycyjny keks z rumowymi bakaliami
Tradycyjny keks z rumowymi bakaliami to magiczna, słodka propozycja na wieczorne spotkania przy książce albo kubeczku herbaty. Ten aromatyczny wypiek z bakaliami nie tylko smakuje wyexceptionalnie, ale dzięki swym barwom i konsystencjom stanowi również prawdziwe doznania dla zmysłów. Keksy mają wiele oblicz, jednak ten zawiera pachnące rumem bakalie, które są jednocześnie miękkie i chrupiące. Kiedy dodamy do tego subtelną słodycz idealnie wypieczonego keksu, efekt może być tylko jeden – niezapomniane doznania smakowe. Ten przepis to zaproszenie do odbycia kulinarnego rejsu, pełnego smakowitości i nostalgii.
admin
Składniki:
- 5 jajek wiejskich
- 250 g masła
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 szklanki pokrojonych bakalii- rodzynki w całości
- 2 łyżki rumu
- Dodatkowo:
- tortownica -boki posmarowana tłuszczem , a dół wyłożony papierem do pieczenia , średnica 26 cm
- 100 g czekolady
- 5-6 łyżek mleka
- posypka cukrowa , bakalie
Tradycyjny keks z rumowymi bakaliami – jak zrobić?
-
1.
Bakalie zalewam rumem, mieszam, odstawiam na 30 minut. Masło, cukier, cukier waniliowy, ucieram, dodaję żółtka, ucieram do białości. Białka ubijam z solą na sztywną pianę. Do utartej masy dodaję mąkę pszenną zmieszaną z proszkiem do pieczenia oraz pianę, mieszam. Bakalie posypuję mąką ziemniaczaną, mieszam, dodaję do masy. Całość przekładam do tortownicy, piekę ok. 60 minut w temperaturze 180 stopni, ciasto studzę. -
2.
Czekoladę roztapiam z mlekiem, pędzelkiem smaruję całe ciasto, posypuję posypką cukrową i bakaliami, pozostawiam do zastudzenia.
Tradycyjny keks z rumowymi bakaliami – dodatkowe informacje
Keks można upiec w długiej, wąskiej blaszce. Ciasto zamiast polać czekoladą możemy polać lukrem lub osypać cukrem pudrem. Bakalie możemy nie zalewać rumem, wystarczy, że je osypiemy mąką ziemniaczaną.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Tradycyjny keks z rumowymi bakaliami
Następny przepis: tradycyjny placek drożdżowy z rodzynkami