Syrop i nalewka z pędów sosny

Syrop i nalewka z pędów sosny

Przedstawiamy przepis na syrop i nalewkę z pędów sosny – dwa niezwykle aromatyczne i korzystne dla zdrowia produkty, które można przygotować samodzielnie. Te dary lasu to nie tylko niepowtarzalny smak, ale także naturalna apteka, która może wspierać nasz organizm w walce z różnymi dolegliwościami. Staranny dobór właściwych proporcji jest istotny, by uchwycić tę wyjątkową mieszankę sosnowych nut. Przyrosty, pączki, a przede wszystkim młode pędy sosny to składniki, które nadają unikalności naszemu syropowi i nalewce. Zabierzemy Cię w podróż do lasu, gdzie odnajdziesz sekret wspaniałych smaków ukrytych w pędach sosny.

Składniki:

  • 1 kilogram pędów sosny (10-12cm)
  • 800 gram cukru
  • Do nalewki: 0,7 litra wódki lub 0,5 litra spirytusu

Syrop i nalewka z pędów sosny – jak zrobić?

  1. Zrywamy pędy sosny. Pędy powinny mieć długość do 12 cm, bo w nich znajduje się najwięcej cennych składników mineralnych. Po zerwaniu pędy łamiemy na mniejsze kawałki i wrzucamy do dużego słoja, zasypując warstwami cukrem. Tłuczkiem lub innym przedmiotem ubijamy pędy. Przykrywamy słoik gazą i odstawiamy na parapet, na którym mamy najwięcej słonca. Codziennie ubijamy pędy, żeby puszczały sok. Pędy powinny być zakryte syropem.
  2. Po około 3 tygodniach, gdy syrop sciemnieje, przecedzamy go i wlewamy do słoiczków/buteleczek. Można zagotować, ale nie jest to konieczne. Odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce. Pędy, które nam pozostały zalewamy alkoholem, przyduszamy i odstawiamy w ciemne miejsce na około 1 miesiąc. Po tym czasie filtrujemy nalewkę przez gazę i wlewamy do butelek.

Syrop i nalewka z pędów sosny – dodatkowe informacje

Syrop z sosny z alkoholem i nalewka z pędów sosny są popularnymi domowymi preparatami, które mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli chcesz przygotować nalewkę sosnową, oto kilka porad dotyczących proporcji.

Najlepszym momentem na zebranie pędów sosny jest początek maja. Pamiętaj, żeby zrywać czubki pędów sosny, młode pędy i pączki. To właśnie z tych części drzewa można przygotować wyjątkową nalewkę.

Aby przygotować syrop na spirytusie, należy stosować 3 razy dziennie po 1 łyżeczce u dzieci w czasie przeziębienia. Jeśli chcesz stosować syrop profilaktycznie, wystarczy przyjmować 1 łyżeczkę dziennie, zaczynając od października.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Syrop z mniszka lekarskiego
Następny przepis: Syrop z płatków dzikiej róży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode