Smarowidło babuni
Smarowidło babuni to staropolska specjał, którego podstawą jest smalec, ale wzbogacony o boczek, cebulę i jabłka. To wyjątkowy smak, który wraca do łask po latach zapomnienia. Idealne na chłodne wieczory, jako dodatek do chrupiącej bułeczki czy też na ciepło, jako element obiadu. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, smarowidło babuni przypomina o tradycjach i smakach dzieciństwa. To przekąski, które każdy z nas pamięta z dzieciństwa, a teraz sam może przygotować w swojej kuchni. Składniki są proste, a ich połączenie daje niepowtarzalny efekt.
admin
Składniki:
- 1 kilogram surowego boczku (niewędzonego), najlepiej stosunkowo chudego
- 30 dekagramów wątróbki drobiowej
- 3 białe cebule
- Liść laurowy, ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu, papryka chilii, gorczyca
- Majeranek, lubczyk, ostra papryka
Smarowidło babuni – jak zrobić?
- Boczek gotujemy około 40 minut w takiej ilości wody, aby przykryła mięso. Do wody dodajemy 3 liście laurowe, 4 kulki ziela angielskiego, łyżkę białej gorczycy, łyżeczkę ziaren czarnego pieprzu oraz posiekaną papryczkę chili.
- Po ugotowaniu wodę zachowujemy a boczek kroimy na mniejsze kawałki a następnie mielimy w maszynce do mięsa. Mielimy również cebule oraz surową wątróbkę. Zmielone mięso, wątróbkę i cebule łączymy z otartym majerankiem, lubczykiem oraz szklanką wywaru z gotowania boczku. Doprawiamy świeżo mielonym czarnym pieprzem oraz ostrą papryką. Całość gotujemy jeszcze przez około 10 minut na średnim ogniu cały czas mieszając. Gorącą masę przekładamy do wyparzonych słoików i zakręcamy. Pasteryzujemy przez 40 minut na wolnym ogniu.
Smarowidło babuni – dodatkowe informacje
Jeśli ktoś woli gładką konsystencję mielenie należy powtórzyć trzykrotnie.
Wodę pozostałą po gotowaniu boczku możemy wykorzystać do przygotowania smacznej zupy: krupniku czy żurku.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Smalec ze skwarkami SWOJSKI
Następny przepis: smażona biała kapusta z cebulą