PŁONĄCA ALASKA

PŁONĄCA ALASKA

Płonąca Alaska to spektakularny deser, który gwarantuje prawdziwe emocje kulinarnie i wizualnie. Ten unikalny przepis łączy w sobie subtelną słodycz lodów, bogactwo gąbki biszkoptowej i lekkość miękkiej bezy, tworząc niezrównane doznania smakowe. Końcowe płomienie nadają temu daniu niesamowitego efektu „wow”. Idealny nie tylko na specjalne okazje, ale także jako niepowtarzalny sposób na zakończenie każdej wykwintnej kolacji. Zaskocz swoich gości i przygotuj deser, którego nigdy nie zapomną – oto pieczona Alaska w naszym przepisie. Co ważne, jego wykonanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Składniki:

  • 900 ml śmietankowych lodów

    10 truskawek

    duża garść jagód

    kilka biszkoptów

    beza włoska:

    2 białka

    150 g cukru (podzielone na: 110 g + 40 g)

    30 ml wody

Pieczona alaska – przepis

  1. 1.
    Lody:
    Lody śmietankowe dzielimy na 3 części po 300 ml. 2 łyżki jagód rozgniatamy widelcem i przecieramy przez sitko. Sok z jagód mieszamy z jedną częścią lodów śmietankowych. Do lodów z sokiem dodajemy też jagody w całości, mieszamy delikatnie aby nie uszkodzić owoców. 2-3 truskawki rozgniatamy widelcem, przecieramy przez sitko i też łączymy z częścią lodów śmietankowych. pozostałe truskawki kroimy na drobne kawałki i łączymy z lodami z sokiem. Deser najlepiej robić w foremce silikonowej. Do foremki nakładamy warstwę lodów truskawkowych, zamrażamy przez kilka minut. Potem nakładamy warstwę lodów śmietankowych (też mrozimy), a następnie warstwę lodów jagodowych. Całość przykrywamy z wierzchu biszkoptami. (po odwróceniu foremki biszkopty będą stanowiły spód) Przed podaniem lody wyjmujemy z foremki (odwracamy foremkę do góry nogami), smarujemy schłodzoną bezą włoską, którą szybko przypalamy palnikiem cukierniczym.
  2. 2.
    Beza włoska:
    110 g cukru i 30 ml wody umieszczamy w garnku i gotujemy, nie mieszając, aż powstanie gęsty, bulgoczący syrop. Syrop powinien mieć temperaturę 118 stopni Celsjusza (sprawdzamy termometrem cukierniczym). Białka ubijamy na sztywno z resztą cukru (40 g). Kiedy syrop osiągnie temperaturę 118 stopni Celsjusza, zdejmujemy go z ognia i gorący powoli wlewamy do ubijanych dalej białek. Pianę ubijamy przez 8-10 minut, aż będzie błyszcząca, gęsta i klejąca. Do tego momentu powinna też już się ostudzić.

PŁONĄCA ALASKA – dodatkowe informacje

Pieczona alaska przepis: bezę nakładamy na lody przed samym podaniem i szybko przypalamy, lody w temperaturze pokojowej szybko się rozpuszczają więc spływa też beza.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Pleśniak z musem jabłkowym
Następny przepis: Płotki w zalewie octowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode