Pindżur
Chcesz odkryć smaki Bałkanów? Nic prostszego – przygotuj własny pindżur! Ten tradycyjny przysmak serwowany jest na terenie całych Bałkanów, zazwyczaj podczas ciepłych, letnich wieczorów. Składa się głównie z papryki, bakłażanów i pomidorów – idealnego połączenia na gorące dni. Pindżur jest niezwykle uniwersalny – znajduje zastosowanie zarówno jako dodatek do grila, dip do smażonych warzyw, jak i samodzielny przekąski do chleba. To kulinarna ikona Bałkanów, której warto spróbować! Ukochają go zwłaszcza wegetarianie i weganie, ale jego niepowtarzalny smak z pewnością skradnie serce każdego miłośnika przygód kulinarnej!
admin
Składniki:
- 5 czerwonych papryk
- 1 bakłażan
- 1 cebula czerwona
- 1 puszka pomidorów (bez skóry)
- 2 ząbki czosnku
- olej słonecznikowy
- natka pietruszki
- ocet jabłkowy
- sól, pieprz i cukier
Pindżur – jak zrobić?
- Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na oleju, a następnie dodajemy pomidory z puszki i chwilę razem dusimy.
- Papryki pozbawiamy pestek, bakłażan przekrawamy, układamy w naczyniu żaroodpornym i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez około 40 minut.
- Po tym czasie miąższ z bakłażana oraz pokrojone i pozbawione skóry papryki dodajemy do pomidorów oraz cebuli i dusimy wszystko do uzyskania gładkiego sosu. W czasie duszenia dodajemy także przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz drobno posiekaną pietruszkę. Pod koniec zakwaszamy całość odrobiną octu jabłkowego, doprawiamy cukrem, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Życzę smacznego! 🙂
Pindżur – dodatkowe informacje
Bardzo lubię, gdy w sosie wyczuwalne są kawałki warzyw, ale jeśli preferujemy gładkie sosy, możemy także zmiksować pindżur za pomocą blendera. Gotowy sos przekładamy do słoiczków i przechowujemy je w lodówce. Możemy go również zawekować. Pindżur będzie idealnym dodatkiem do mięs, kanapek, gulaszu oraz wielu innych potraw.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Pilaw... prawie uzbecki
Następny przepis: Pingwiny z mozzarelli