Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to tradycyjna potrawa kuchni polskiej, która wzbudza sentymenty w sercach wielu Polaków. Są one nieodłącznym elementem naszej kultury i tradycji kulinarnej. Pierożki ruskie charakteryzują się delikatnym, domowym ciastem, które kryje w sobie pyszne nadzienie z ziemniaków, twarogu i cebuli. Swą nazwę zawdzięczają nie tyle Rosji, co Kresom Wschodnim. To właśnie stamtąd trafiły do reszty kraju. Tego typu pierogi są idealne na rodzinne obiady czy spotkania z przyjaciółmi. Są synonimem domowego ciepła i tradycji, której warto jest pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie.
admin
Składniki:
- CIASTO
- – 500 g mąki pszennej
- – 280 ml gorącej wody
- – 3 łyżki oleju
- – 1 płaska łyżeczka soli
- FARSZ
- – 500 g ziemniaków
- – 500 g białego twarogu
- – 1 duża cebula
- – 2 łyżki masła
- – 1 łyżeczka soli
- – 1 łyżeczka mielonego pieprzu
Pierożki ruskie – jak zrobić?
- Ziemniaki gotujemy do miękkości w lekko osolonej wodzie. Jeszcze ciepłe przeciskamy przez praskę i odstawiamy do ostygnięcia. Cebulę kroimy w kostkę i rumienimy na maśle. Do ostudzonych ziemniaków kruszymy biały twaróg, dodajemy podsmażoną cebulkę, sól oraz pieprz* do smaku i dokładnie mieszamy. (*Lubię wyraziste w smaku i mocno pieprzne pierogi, ale możemy dodać mniej pieprzu – według upodobań smakowych.)
- Mąkę przesiewamy na stolnicę lub do dużej miski, dodajemy sól, olej i wlewamy gorącą* wodę, a następnie wyrabiamy ciasto do momentu, aż przestanie kleić nam się do rąk. Ciasto dzielimy na 2 lub 3 części. Jedną rozwałkowujemy na cienki placek i wycinamy z niego mniejsze, okrągłe placki za pomocą np. szklanki, a pozostałe części ciasta przykrywamy lnianą ściereczką. (*Woda ma być gorąca, ale nie wrząca. Najlepiej zagotować wodę i odczekać 2 – 3 minuty aż delikatnie ostygnie.)
- Na środek każdego placka nakładamy solidną porcję farszu, składamy ciasto na pół i dokładnie zaklejamy brzegi. Pierogi układamy na lnianej lub bawełnianej ściereczce, przykrywając je dodatkowo drugą, aby nie wysychały.
- Pierożki wrzucamy partiami na osolony wrzątek i gotujemy około 3 minut od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię. Pierogi wyciągamy za pomocą łyżki cedzakowej i odstawiamy na chwilę, aby obciekły z wody. Następnie pierogi polewamy roztopionym masłem lub olejem, aby zapobiec ich sklejaniu. Życzę smacznego! 🙂
Pierogi ruskie – dodatkowe informacje
Pierogi ruskie podajemy z ulubioną okrasą. Ja najbardziej lubię te otulone zeszkloną na maśle cebulką i kleksem kwaśnej śmietany. Niebo! Pierogi love
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: pierogi - farsz z mięsa i ziemniaków
Następny przepis: Pierogi ruskie