Pierogi łomnicańskie .
Przez wieki, kuchnia polska radowała nas swoimi zróżnicowanymi smakami, z których najbardziej rozpoznawalne są tradycyjne pierogi. Jednak dziś, chcielibyśmy się skupić na odmianie pierogów, które pochodzą prosto z Łomnicy. Pierogi łomnicańskie, zwane również przez niektórych „małymi kawałkami nieba”, są nie tylko smaczne, ale też przepojone długą historią i tradycją. Każda rodzina w Łomnicy ma swoją własną wersję tego przepisu, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Choć składniki mogą się nieznacznie różnić, zawsze są świeże, pełne smaku i dobrej jakości. Pozwól, że przybliżymy Ci sekrety tych wyjątkowych pierogów.
admin
Składniki:
- 2-3 kilogramy ziemniaków
- 0,5 kilograma sera białego (chudego)
- 2 jajka
- 1 łyżka mąki
- 2 łyżki mleka
- sól
- Okrasa: przesmażony boczek i słonina
Pierogi łomnicańskie – jak zrobić?
- Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce na miazgę. Bardzo mocno odciskamy przez podwójnie złożoną gazę nad miską. Po odstaniu płyn odlewamy, a pozostałą skrobię dodajemy do miazgi ziemniaczanej wraz z jajkiem, łyżką mąki oraz solą. Wyrabiamy masę.
- Robimy farsz z sera, jajka i soli.
- Z masy ziemniaczanej odrywamy kawałek wielkości dużego jajka, w dłoniach formujemy kulkę którą następnie spłaszczamy na dłoni. Nakładamy farsz, zlepiamy i dłońmi formujemy pierogi o wrzecionowatym kształcie. Pierogi gotujemy partiami w osolonym wrzątku przez ok. 10-15 minut od czasu do czasu mieszając delikatnie drewnianą łyżką.
- Pierogi wyjmujemy na durszlak do odcieknięcia. Po chwili wykładamy je na talerz i okraszamy stopioną słoninką z boczkiem.
Pierogi łomnicańskie – dodatkowe informacje
W oryginalnym przepisie do farszu dodaje się jeszcze trochę bryndzy owczej. Pierogi można również okrasić przesmażoną wiejską śmietaną.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Pierogi Gyoza - konkurs_podróże
Następny przepis: Pierogi nadziane szczupakiem