pierogi – farsz z mięsa i ziemniaków
Zasłużenie uważane za jedno z narodowych dań Polski, pierogi to interaktywny posiłek, którego przygotowanie często staje się domowym rytuałem. Pierogi z farszem z mięsa i ziemniaków to atrakcyjna propozycja dla miłośników kuchni polskiej, która łączy tradycyjne, sycące nadzienie mięsne z lekką, ziemniaczaną nutą. Właściwie przygotowane pierogi reprezentują charakterystyczną teksturę, a bogactwo smaków zawarte w mięsnym farszu niepowtarzalnie dopełnia doznanie różnorodności kuchni regionalnej. Jest to danie, które zawsze cieszy się uznaniem, niezależnie od okazji, być może ze względu na swoją prostotę, ale i bogactwo smaku. Bez wątpienia warto zanurzyć się w ten kulinarny świat.
admin
Składniki:
- ciasto
- 1 kg mąki pszennej
- 1-2 jajka
- łyżka oleju
- ciepła woda (w takiej ilości, ile mąka zabierze)
- farsz:
- niecały kg ziemniaków
- 1 kg mielonego mięsa wieprzowego
- majeranek
- przyprawa w płynie (magga)
- cebula
- przyprawa uniwersalna
- olej do smażenia mięsa
- pieprz
Pierogi – farsz z mięsa i ziemniaków – jak zrobić?
- Z mąki, oleju, wody i jajek zagnieść ciasto. Wyrabiać do momentu, aż ciasto będzie sprężyste.
- Ziemniaki gotujemy do miękkości w wodzie z solą. Studzimy. Mięso smażymy, doprawiamy. Następnie dodajemy usmażoną na złoto cebulkę. Całość doprawiamy majerankiem, pieprzem i pozostałymi przyprawami.
- Ciasto dzielimy na kilka części, a każdą wkładam do woreczków, aby ciasto nie stwardniało i zachowało miękkość.
- Ciasto wałkujemy na cienki placek, wykrajamy szklanką kółka, a następnie nakładamy łyżeczką nadzienie mięsne i formujemy pierogi. Gotujemy w osolonej wodzie do momentu wypłynięcia pierogów na wierzch. Po wyjęciu na sito, przelewamy pierogi zimną wodą. W ten sposób pierogi nie skleją się ze sobą. Okraszamy usmażoną cebulką przyprawioną przyprawą np. typu Vegeta.
- SMACZNEGO
porady – dodatkowe informacje
Z tak przygotowanego ciasta wychodzi około 100 sztuk pierogów. Można spokojnie je zamrozić lub od razu po ugotowaniu zjeść. Idealnie też smakują odgrzane na patelni. Po wyjęciu na sito, przelewamy pierogi zimną wodą. W ten sposób pierogi nie skleją się ze sobą.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Pierogi nadziane szczupakiem
Następny przepis: Pierogi owsiano- szpinakowe