Pierogi estońskie
Podróżując kulinarne szlaki Estonii, warto skosztować lokalnych przysmaków. Jednym z nich są tradycyjne pierogi estońskie. To danie niewątpliwie odbiega od naszej polskiej wersji pierogów, stanowiąc jednocześnie unikalne połączenie prostoty i wyrafinowania. Kuchnia estońska słynie z wykorzystania sezonowych składników, co stanowi o jej unikalnym charakterze. Pierogi estońskie to potrawa, której podstawą są ziemniaki i cebula. To danie, prostsze niż się wydaje, bez zbędnych dodatków, które mogą zepsuć jego prostotę. Zapraszamy do odkrywania smaków estońskiej kuchni na własnym talerzu!
admin
Składniki:
- Składniki na ciasto
- 500 g mąki pszennej (typ 500)
- pół łyżeczki soli
- 4 łyżki oleju – 50 ml
- szklanka gorącej wody – 250 ml
- Składniki na farsz
- 250 g białego sera
- 1 (ok. 125 g) wędzona makrela
- 3 ogórki kiszone
- Pieprz, sól
Pierogi estońskie – jak zrobić?
- Farsz
Dokładnie obieramy rybę, oddzielając mięso od skóry. Uważnie wybieramy ości. Tak przygotowaną rybę dokładnie mieszamy z białym serem. Tłustość ryby powinna dobrze związać farsz. Po dokładnym wymieszaniu farszu dodajemy pokrojony w drobną kostkę kiszony ogórek. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Uwaga – ryba z zasady jest dość słona więc można ograniczyć się wyłącznie do pieprzu. - Ciasto na pierogi
Do miski przesiewamy mąkę a następnie dodajemy sól, olej oraz szklankę gorącej wody. Wszystko razem mieszamy i wyrabiamy ciasto, które powinno być miękkie i elastyczne. Po wyrobieniu ciasta najlepiej jest je zawinąć w folię i odłożyć na ok. pół godziny – zapobiegnie to jego kurczeniu się podczas wałkowania.Ciasto rozwałkowujemy aż będzie cienkie a następnie wycinamy z niego kółka. Każde kółko z osobna odrobinkę rozciągamy w dłoniach, nadziewamy odpowiednią ilością farszu i zawijamy zlepiając jego brzegi.
- Po przygotowaniu całości wrzucamy partię pierogów do gotującej (ale nie bulgoczącej wody) i wyciągamy je ok 3-4 minuty od momentu jak wypłyną na powierzchnię.
Słowa kluczowe: kuchnia estońska przepisy, kuchnia estońska
Pierogi estońskie – dodatkowe informacje
Całość możemy pokryć drobno posiekaną w kostkę, przysmażoną na złoto cebulką.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Pierogi drożdżowe z czterema farszami
Następny przepis: Pierogi karelskie