Pasztet ze słoniną
Pasztet ze słoniną to tradycyjne i jednocześnie nieco zapomniane danie, które wraca do łask na naszych stołach. Receptura opiera się na wykorzystaniu słoniny gotowanej, która daje pasztetowi niepowtarzalny smak i aromat. Ten domowy wyrób jest doskonałym pomysłem na sycącą przekąskę lub dodatek do śniadania. Konieczne składniki to między innymi słonina gęsi, cebula, czosnek czy mięso mielone. Efekt końcowy z pewnością usatysfakcjonuje miłośników tradycyjnej, polskiej kuchni. Zaczynamy gotować!
admin
Składniki:
- 1 kg karkówki bez kości
- 40 dag wątróbki drobiowej
- 25 dag surowego boczku
- 30 dag słoniny, część pokroić w długie plastry
- 20 dag pieczarek
- cebula
- 3 marchewki
- pietruszka korzeń
- kawałek selera
- 4 jajka
- czerstwa kajzerka
- 2 liście laurowe
- gałka muszkatołowa
- pieprz
- sól
- Marchewka do dekoracji
- Pietruszka dekoracyjna
Pasztet ze słoniną – jak zrobić?
- Karkówkę i boczek umyć, warzywa oczyścić. Mięso i warzywa zalać wodą, gotować na małym ogniu 1,5 godziny. W połowie gotowania osolić do smaku i dodać liście laurowe. Pod koniec gotowania dodać słoninę. Gdy mięso będzie miękkie zdjąć z ognia i przestudzić. Następnie wszystkie składniki odcedzić. Wywar zachować. Wątróbkę oczyścić, umyć. Zalać litrem wrzącego wywaru i gotować pod przykryciem 5-10 minut. Sparzoną wątróbkę wyjąć i wystudzić. W części wywaru namoczyć kajzerkę. Pieczarki umyć, oczyścić, pokroić, podsmażyć na maśle, doprawić ostudzić. Ugotowane mięso, warzywa, grzyby i namoczoną kajzerkę zemleć 2 razy. Dodać do smaku soli, pieprzu i gałki muszkatołowej. Masę wymieszać z jajkami i dobrze wyrobić. Podłużną foremką o wymiarach 35/10 wyłożyć paskami słoniny. Wyłożyć masę, ubić, przykryć folią aluminiową. Piec około 60 minut w temp. 200 st. Tuż przed końcem pieczenia zdjąć folię, aby pasztet się zarumienił. Gotowy pasztet dekorujemy marchewką i pietruszką dekoracyjną.
- Przygotowanie pasztetu do pieczenia
Pasztet ze słoniną – dodatkowe informacje
Do pasztetu można użyć wątróbki wieprzowej. Zamiast pieczarek można dodać grzyby suszone, namoczone i ugotowane w małej ilości wody. Następnie grzyby należy odcedzić i posiekać.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Pasztet z zielonej soczewicy z suszonymi pomidorami
Następny przepis: Patison marynowany