Pasztet z soczewicy nadziany włoszczyzną

Pasztet z soczewicy nadziany włoszczyzną

Pasztet z soczewicy czerwonej nadziany włoszczyzną to zdrowa i kreatywna wariacja na temat tradycyjnego pasztetu. Jest to wegańska alternatywa dla klasycznej wersji mięsnej, która zachwyca smakiem oraz wartościami odżywczymi. Bogactwo białka w soczewicy sprawia, że potrawa jest idealna dla osób na diecie roślinnej, ale także dla mięsożerców szukających odmiany w swoim menu. Soczewica czerwona nadaje pasztetowi apetyczny kolor i delikatną, lekko orzechową nutę smaku. Włoszczyzna natomiast to prawdziwa skarbnica witamin i naturalny sposób na podkręcenie smaku pasztetu. Ta potrawa z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi dobrej kuchni.

Składniki:

  • 1 paczka soczewicy czerwonej 400g
  • cebula – 1 szt.
  • marchewka – 2 szt.
  • 1/3 kawałka selera
  • kawałek białej części pora – ok. 5 cm
  • czosnek – 2 ząbki
  • niewielka pietruszka – korzeń
  • natka pietruszki – 3 łyżki posiekanej
  • słodka papryka – 1 łyżka
  • majeranek – 1 łyżka
  • pieprz ziołowy – 1 łyżeczka
  • sól – 1,5 łyżeczki
  • jajka – 3 sztuki

Pasztet z soczewicy nadziany włoszczyzną – jak zrobić?

  1. Soczewicę ugotować zalewając gorącą wodą w proporcji 1:2, czyli wody ma być 2x więcej niż soczewicy. Dodać sól, gotować pod przykryciem na malutkim ogniu 20-25min, aż soczewica wchłonie wodę i się rozgotuje.
  2. Pora posiekać w drobną kostkę, marchewkę, cebulę, pietruszkę i selera utrzeć na dość drobnych oczkach (nie na papkę, lecz na drobnych oczkach- wtedy nie trzeba będzie dusić warzyw na patelni, jeśli nie posiadamy takich oczek na swojej tarce mogą być oczka średniej wielkości. Wówczas warzywa poddusić ok. 15 minut na patelni pod przykryciem, aby zmiękły).
  3. Do ugotowanej soczewicy dodać wszystkie warzywa, przyprawy, natkę pietruszki oraz wbić 3 surowe jajka. Dokładnie wymieszać.
  4. Wyłożyć do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą lub wyłożonej papierem do pieczenia formy.
  5. Po wierzchu można posypać ziarnami słonecznika, sezamu lub majerankiem.
  6. Piec pasztet w 180 C przez około 50-60min. aż się zarumieni a boki będą odstawać od foremki.

Pasztet z soczewicy nadziany włoszczyzną – dodatkowe informacje

Pasztet z soczewicy- wegetariański

„Soczewica ma wiele wartości odżywczych, a co za tym idzie – właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim zawiera dużo białka, które może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Jest także bardzo bogatym źródłem ważnego dla serca potasu i potrzebnego w ciąży kwasu foliowego”.

Do przygotowania tego pasztetu najlepiej jest użyć czerwonej soczewicy, której zaletą jest krótki czas gotowania, oraz to, że nie trzeba jej mielić. Pasztet w mojej wersji bardzo dobrze się kroi a jego miękkość sprawia, że równie dobrze się rozsmarowuje.

Składniki:

-1 paczka soczewicy czerwonej 400g

-cebula-1 szt.

-marchewka-2 szt.

-1/3 kawałka selera

-kawałek białej części pora- ok. 5 cm

-czosnek- 2 ząbki

-niewielka pietruszka- korzeń

-natka pietruszki- 3 łyżki posiekanej

-słodka papryka – 1 łyżka

-majeranek -1 łyżka

-pieprz ziołowy – 1 łyżeczka

-sól- 1,5 łyżeczki

-jajka- 3 sztuki

Robota:

Soczewicę ugotować zalewając gorącą wodą w proporcji 1:2, czyli wody ma być 2x więcej niż soczewicy. Dodać sól, gotować pod przykryciem na malutkim ogniu 20-25min, aż soczewica wchłonie wodę i się rozgotuje.

Pora posiekać w drobną kostkę, marchewkę, cebulę, pietruszkę i selera utrzeć na dość drobnych oczkach (nie na papkę, lecz na drobnych oczkach- wtedy nie trzeba będzie dusić warzyw na patelni, jeśli nie posiadamy takich oczek na swojej tarce mogą być oczka średniej wielkości. Wówczas warzywa poddusić ok. 15 minut na patelni pod przykryciem, aby zmiękły).

Do ugotowanej soczewicy dodać wszystkie warzywa, przyprawy, natkę pietruszki oraz wbić 3 surowe jajka. Dokładnie wymieszać.

Wyłożyć do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą lub wyłożonej papierem do pieczenia formy.

Po wierzchu można posypać ziarnami słonecznika, sezamu lub majerankiem.

Piec pasztet w 180 C przez około 50-60min. aż się zarumieni a boki będą odstawać od foremki.

Nie oszczędzajmy na ziołach i przyprawach gdyż soczewica sama w sobie jest mdła i gdy dodamy zbyt mało przypraw- pasztet będzie niesmaczny. Dobry pasztet ma być aromatyczny i wyrazisty w smaku!


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Pasztet z soczewicy
Następny przepis: Pasztet z zielonej soczewicy z suszonymi pomidorami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode