Paneer panir – najprostszy domowy ser
Paneer panir to najlepszy domowy ser, który jest idealnym dodatkiem do większości dań azjatyckich. Ta klasyczna odmiana sera jest bezglutenowa, lekka i odżywcza. Ser ten wyróżnia delikatny smak i jest doskonałym źródłem białka. Nasz przepis na ser paneer jest bardzo prosty do zrobienia i nie wymaga specjalistycznych umiejętności kulinarnych. Wykorzystujemy do jego produkcji naturalne składniki, co gwarantuje znakomicie świeży smak. Paneer panir jest więc idealny dla zwolenników domowej, zdrowej kuchni. Ser ten jest wszechstronny i może być wykorzystany w niezliczonych przepisach. Spróbuj naszego przepisu na ser paneer i odkryj jego niezrównane walory smakowe.
Piotr Zieliński
Składniki:
- Mleko (bez UHT) 3,2% – 1 litr
- Ocet (np. jabłkowy) lub sok z cytryny – 1 łyżka
- Potrzebne też będą:
- termometr
- sito lub durszlak
- chusta serowarska (lub gaza opatrunkowa)
Paneer panir – najprostszy domowy ser – jak zrobić?
- Zacznijmy od mleka. Do zrobienia sera NIE NADAJE się mleko UHT. Możemy korzystać z mleka świeżego (od rolnika lub sklepowego). Według przepisów mleko pasteryzowane, powinno mieć informację, że było pasteryzowane w niskiej temperaturze. Do tej pory zawsze się tego trzymałam, ale ostatnio korzystałam z mleka pasteryzowanego w wysokiej temperaturze i ser wyszedł fantastyczny. Mleko na małym ogniu doprowadzamy do temperatury 82 stopni. Dolewamy ocet lub sok z cytryny (z mojego doświadczenia – ocet sprawdza się lepiej). Podgrzewamy dalej, mieszając do momentu, aż białko zacznie się ścinać, czyli do temperatury ok 95 stopni. Mleko nie powinno zacząć się gotować. Wyłączamy gaz i odstawiamy mleko do ostudzenia.
- Sito lub durszlak wykładamy chustą serowarską, lub gazą złożoną 4 razy. Polecam zakup chusty – bardzo szybko się zwraca. Na chustę przekładamy ścięty ser. Najlepiej najpierw wybrać największe kawałki, a potem nabierać chochlą resztę.
- Z litra mleka wszyło mi 350g sera. Zostawiamy do odcieknięcia 6 – 8 godzin. W międzyczasie ser 1 lub 2 razy obracamy. Jeśli chcecie ser do smarowania wystarczy samo odciekanie, ser będzie zwarty, ale miękki. Jeśli chcecie ser twardy i bardziej kruchy, do krojenia, po godzinie odciekania włóżcie do formy i dociśnijcie czymś ciężkim.
- Ja zawsze na ostatnią godzinę odciekania dociskam lekko, aby ser był bardziej zwarty. Jak widać można zrobić to tym, co jest pod ręką 🙂 Po odciekaniu ser wkładamy do pojemnika i do lodówki na całą noc.
- Twardy paneer można użyć jako dodatek do curry, a miękki do smarowania kanapek. Moja ulubiona wersja to paneer na słodko np. na chałce, z miodem i owocami.
Paneer panir – dodatkowe informacje
Panir można zrobić także z mleka koziego lub owczego.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Pancakes z syropem klonowym i owocami lata
Następny przepis: PANIEROWANE SKRZYDEŁKA