ogórasy zalane wrzątkiem na zimę...

ogórasy zalane wrzątkiem na zimę…

Ogórasy zalane wrzątkiem na zimę to tradycyjny sposób na długotrwałe przechowywanie tych ulubionych warzyw. Złociste słoikowe cudo, które można wykorzystać na różne okazje, zarówno jako dodatek do kanapek, jak i komponent sałatek czy mięs. Ogórki kiszone zalewane wrzątkiem to sposób na ich długotrwałą konservację i zachowanie orzeźwiającego smaku przez całą zimę. To także doskonały sposób na wykorzystanie letniego urodzaju z ogródka. Są proste do przygotowania, a ich smak jest niewiarygodnie intensywny i pikantny – to prawdziwe kulinarnie dziedzictwo naszych babć. Każdy słoik to skarb pełen smaku i wspomnień o lecie.

Składniki:

  • 3 kilogramy ogórków gruntowych
  • 1 pęk dojrzałego podsuszonego kopru
  • 7 główek czosnku
  • 3 sztuki chrzanu korzeniowego
  • 7 sztuk liści laurowych
  • 14 sztuk ziela angielskiego
  • 7 łyżeczek ziarenek gorczycy
  • – w opisie Sól
  • – w opisie cukier
  • – ile potrzeba wrzątku

Ogórasy zalane wrzątkiem na zimę… – jak zrobić?

  1. 1. Ogórki gruntowe niewielkie namoczyć w zimnej wodzie 20 minut, potem każdy ogórek dobrze umyć i opłukać. Obrać czosnek, chrzan umyć i pokroić na kawałki, koper dojrzały i lekko podsuszony opłukać. Na dno wyparzonego litrowego słoika włożyć porcję kopru i zacząć układać ciasno ogórki. Powkładać ząbki czosnku (1 główka na słoik), kawałki chrzanu, 1 liść laurowy, po 2 ziela angielskie, po łyżeczce gorczycy na każdy słoik. Na wierzch położyć porcję kopru.

    etap wekowania

  2. 2. Na 1 litr wrzątku daję 1 pełną łyżkę soli i niepełną łyżkę cukru – cukier wspomaga twardość ogórków – sprawdzony przepis od babci prawie 100 letni. W wrzątku rozpuścić sól i cukier i od razu zalewać ogórki. Wyszło mi około 4 litry wrzątku do zalania. Słoiki od razu mocno zakręcić i postawić je na wieczku. Nie pasteryzuję słoików.

    zalane wrzątkiem i zakręcone mocno

  3. 3. Gdy są już zimne słoiki, postawić je na denku w ciemnym miejscu. Z tej ilości wyszło 7 słoików. Trochę ogórków zostało i małosolne zrobiłam.

    gotowe do schowania w ciemne miejsce

  4. 4. Po 1,5 tygodnia są pyszne, ale w zimie będą ukiszone smakowicie.

    po 1,5 tygodnia próbne otwarcie

ogórki kiszone zalewane wrzątkiem – dodatkowe informacje

Na 1 litr wrzątku daję 1 pełną łyżkę soli i niepełną łyżkę cukru – cukier wspomaga twardość ogórków – sprawdzony przepis od babci prawie 100 letni…


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Ogórki Chili
Następny przepis: Ogórek kiszony z cebulą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode