Nalewka z głogu
Nalewka z głogu to wyjątkowa i tradycyjna propozycja dla miłośników domowych trunków. Wytwarzana z owoców głogu lub jego kwiatów, charakteryzuje się nie tylko subtelnym smakiem, ale także korzystnym wpływem na zdrowie. Ta jednolicie czerwona, aromatyczna nalewka, o pikantnym, nieco goryczkowym smaku, to prawdziwa gratka dla koneserów, a zarazem zdrowa alternatywa dla popularnych, sklepowych alkoholi. Nalewka z suszonego głogu, to sposób na wykorzystanie tego wartościowego surowca w sezonie jesienno-zimowym. Bez względu na to, czy wybierzesz przepis na nalewkę z kwiatów głogu czy z owoców, z pewnością docenisz jej wyjątkowe walory smakowe.
admin
Składniki:
- Nalewka z głogu:
- 500 g owoców głogu
- 500 ml spirytusu
- 250 g cukru
- 5 goździków
- kawałek cynamonu
- skórka z 1 cytryny
- 500 ml wody
Nalewka z głogu – jak zrobić?
-
1.
Nalewka z suszonego głogu: Owoce głogu płuczemy, osuszamy i wkładamy do zamrażarki na 1 dobę. Następnie rozmrażamy i wkładamy do słoja o pojemności 1,5 litra. Zalewamy spirytusem połączonym z 250 ml przegotowanej i ostudzonej wody. Odstawiamy na 4 tygodnie.
-
2.
Spirytus zlewamy znad owoców. 250 ml wody zagotowujemy z cukrem i przyprawami. Studzimy, odcedzamy i łączymy z nalewem. Rozlewamy do butelek i odstawiamy na co najmniej 8 tygodni. Nalewka z głogu gotowa!
Nalewka z głogu – dodatkowe informacje
Nalewka z głogu uda się także ze świeżych owoców. Jeśli owoce głogu zbieramy po solidnych przymrozkach, nie trzeba ich zamrażać.