Lukier królewski

Lukier królewski

Lukier królewski to niezwykle elegancki dodatek do wszelkiego rodzaju wypieków, który nadaje im wyjątkowy, wytworny charakter. Wykonany z białek jaj oraz cukru, świetnie sprawdzi się jako dekoracja na ciastach, a także jako spoiwo do przylepienia figuralnych elementów dekoracyjnych. Efekt końcowy zachwyca nieskazitelną bielą i pięknym, satynowym połyskiem. Można dodawać do niego różnego rodzaju barwniki, tworząc efektowne ozdoby na wypiekach. To przepis, którym warto zainteresować się nie tylko ze względu na estetyczne walory, ale również smakowe – lościutki lukier królewski doskonale komponuje się z delikatnymi, słodkimi smakami.

Składniki:

  • 1 białko jaja kurzego
  • 200-300g przesianego cukru pudru
  • kilka kropel soku z cytryny

Lukier królewski – jak zrobić?

  1. Przesiać cukier puder do miski przez drobne siteczko. Sok z cytryny przecedzić, aby pozbyć się pestek i miąższu. Białko ubijamy i jak tylko się spieni zaczynamy stopniowo dodawać przesiany cukier puder i sok z cytryny do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Całość ubijamy mikserem na najniższych obrotach ok. 10-15 minut. Ilość cukru zależy od wielkości białka i od konsystencji jaką chcemy uzyskać. Jeżeli lukier wyjdzie zbyt rzadki należy dodać troszeczkę cukru pudru. Natomiast jeżeli wyjdzie zbyt gęsty dodajemy po kropelce soku z cytryny. Gotowy lukier powinien być idealnie biały, lśniący, gładki i nie ma być wyczuwalny cukier puder. Lukier dajemy do woreczka foliowego (najlepiej takiego na mrożonki, bo one są mocne), lub do rękawa cukierniczego, odcinamy rożek, tak aby został malutki otworek i dekorujemy pierniczki, ciasteczka.
  2. Do dekoracji ciasteczek wykorzystuję dwa rodzaje lukru. Lukier gęsty i lukier rzadki.
  3. Lukier gęsty: musi mieć odpowiednią konsystencję, nie może być za rzadki, bo będzie spływał z ciasteczek, a dekoracje będą wyglądać nieestetycznie. Należy zrobić próbę nabrać lukier na łyżkę odwrócić i jeżeli będzie mocno trzymał się na łyżce tworząc stożek i nie spłynie to znaczy, że jest wystarczająco gęsty. Gęsty lukier służy do rysowania różnych wzorów na ciasteczkach, obrysowania krawędzi ciasteczek jak również do robienia dekoracji z lukru. Może również służyć do sklejania różnych elementów.
  4. Lukier rzadki ma mieć nieco płynną konsystencję, należy nabrać na łyżkę i sprawdzić jeżeli delikatnie z niej spływa to jest odpowiedni. Rzadki lukier służy do wypełniania powierzchni obrysowanych wzorów.
Lukier królewski
lukier królewski
Lukier królewski
Lukier królewski

Lukier królewski – dodatkowe informacje

Uwaga! Przed oddzieleniem białka od żółtka jajko należy dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem.

Szukasz przepisu na lukier z białkiem lub lukier z białek i cukru? Oto porady, jak przygotować pyszny lukier królewski!


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Lukier królewski do dekoracji
Następny przepis: Lukier na bazie proszku bezowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode