Lukier do piernika, makowca i nie tylko

Lukier do piernika, makowca i nie tylko

Nasz przepis na lukier jest wszechstronny i doskonały dla różnych rodzajów ciast, w tym piernika i makowca. Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez np. pięknie lukrowanych pierniczków? To doskonały sposób, aby dodać nie tylko uroku wizualnego, ale także słodkiego, kuszącego smaku do tych świątecznych wypieków. Ten łatwy do wykonania przepis lukru świetnie się sprawdzi kiedy lukrować ciasto, niezależnie od okazji. Zastosowanie polewy lukrowej na pierniczki czy makowiec, doda twoim wypiekom błyszczący i elegancki wygląd, a także dodatkowy słodki akcent. Przeczytaj dalej, żeby odkryć nasz ulubiony przepis na lukier do makowca i nie tylko.

Składniki:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 łyżki gorącego mleka
  • 1,5 łyżki stopionego masła
  • 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2-3 krople aromatu waniliowego (lub innego wg uznania)

Lukier do piernika, makowca i nie tylko – jak zrobić?

  1. Roztopione masło, mleko oraz mąkę ziemniaczaną wymieszać w rondelku. Zagotować 1-2 minuty. Zdjąć z ognia i dodać cukier puder oraz aromat i wymieszać na jednolitą masę.
    Tak naprawdę wyczuć proporcje by lukier nie był za rzadki. Masło mierzymy roztopione gdyż inaczej wyjdzie go znacznie więcej. Jeśli lukier zastygnie można go podgrzać. Polewać ciasto lekko gęstniejącym. Na zimne ciasto polewać rozgrzanym lukrem a na ciepłe lekko zastygniętym. Idealny do piernika, pierniczków, makowców, babek i wszystkiego gdzie smakuje nam lukier.
    Można również robić lukier bez mąki ziemniaczanej (roztopione masło i mleko zagotować i dodać cukier oraz aromat). Jest on jednak wtedy nieco rzadszy i trochę mniej biały. Zależy jaki kto lubi

Porady – dodatkowe informacje o lukrze do piernika, makowca i nie tylko

Jeśli mamy gorące ciasto można polać je gęstym lukrem i się rozpuści ile trzeba a gdy ciasto już chłodne to lukier podgrzewamy i polewamy lekko płynnym. Ja osobiście używam go do piernika, makowców, pierniczków. Do pierniczków trzeba zrobić gęstszy tak by był mleczno biały i schłodzić go dobrze a potem wlać w torebkę foliową z odciętym rogiem i zdobić ciasteczka.

Podana porcja jest na niewielką tortownicę lub prodiż, jeśli mamy ciasto z dużej tradycyjnej blachy lub np 2 długie makowce należy zrobić lukier z podwójnej porcji.

Na Wielkanoc do babek piaskowych zamiast aromatu waniliowego dodaję cytrynowy i jest super. Niby to samo a po zmianie aromatu jest zupełnie inny.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Lubelski Forszmak
Następny przepis: Lukier królewski do dekoracji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode