Kutia
Kutia to tradycyjne danie wigilijne, które swoje korzenie ma na terenach wschodniej Polski. Głównym składnikiem tego wyjątkowego przysmaku jest pszenica na kutię, której przygotowanie jest kluczowe dla uzyskania idealnej konsystencji potrawy. Pszenicę do kutii możemy kupić gotową, ale prawdziwi kulinarni artyści zdecydują się na samodzielne gotowanie pszenicy. Dla osób poszukujących alternatywnych rozwiązań, istnieje także opcja przygotowania kutii bez pszenicy. Bez względu na wybraną metodę, kutia to danie, które z pewnością nawet najbardziej wymagające podniebienia docenią za wyjątkowe połączenie smaków i tekstur.
Składniki:
- pszenica obłuszczona – 1 szklanka
- mak – 1,5 szklanki
- miód – 5 łyżek
- rodzynki – 1 szklanka
- orzechy laskowe – 1 szklanka
- migdały – ½ szklanki
- morele suszone – 1 szklanka
- laska wanilii – 1 sztuka
- mleko – 1 szklanka
Kutia – jak zrobić?
- Pszenicę pozbawioną łusek dokładnie opłukuję w ciepłej wodzie, wielokrotnie ją zmieniając na czystą. Wypłukaną pszenicę zalewam gorącą wodą i odstawiam w chłodne miejsce na całą noc.
- Następnego dnia gotuję w garnku z grubym dnem na bardzo małym ogniu, aż pszenica będzie miękka, u mnie trwało to około godziny. Pamiętając o częstym mieszaniu, aby pszenica się nie przypaliła. Odstawiam do wystudzenia.
- Rodzynki zalewam wrzątkiem, a po chwili odsączam na sitku i osuszam na ręczniku papierowym. Kroję morele, migdały i orzechy.
- Mak zalewam ciepłą wodą, mieszam i odstawiam na chwilę, następnie zlewam wodę z pływającymi na jej powierzchni zanieczyszczeniami. Czynność tą powtarzam do czasu, aż woda będzie czysta. Następnie mak przecedzam na gęstym sitku, przekładam do garnka, wlewam wrzące mleko i dodaję przekrojoną na pół laskę wanilii. Garnek z makiem trzymam na minimalnym ogniu około 30 minut, aż mak będzie miękki, a mleko wyparuje. Odstawiam do przestygnięcia i wyjmuję laskę wanilii.
- Następnie dwukrotnie mielę w maszynce z gęstym sitkiem, specjalnym do mielenia maku.
- Miód przekładam do rondelka i lekko podgrzewam do momentu, aż będzie płynny. Miód łączę z makiem, pszenicą i bakaliami. Całość dokładnie mieszam i odstawiam w chłodne miejsce, najlepiej na kilka godzin.
- Gdyby kutia była zbyt sucha, można dodać łyżkę lub dwie słodkiej śmietanki, ale nie za dużo, bo konsystencja kutii w żadnym wypadku nie może być płynna, a nawet półpłynna. Ja nie dodawałam śmietanki.
Porady – Kutia – dodatkowe informacje
*dobrej jakości pszenicę na kutię nie jest łatwo kupić, ale warto jej poszukać na bazarach, targowiskach, jarmarkach bożonarodzeniowych lub w sklepach z żywnością ekologiczną.
Tagi
admin
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Kuskus z warzywami i paluszkami surimi
Następny przepis: Kwadraciki z ciasta francuskiego z serowym farszem