Kopytka leniwe

Kopytka leniwe

Jeżeli zapytać każdego smakosza o wyjątkowe, polskie danie, z pewnością wiele osób wskazałoby na kopytka, a w szczególności na ich odmianę własnie – kopytka leniwe. Te delikatne, domowe kluski, które rozpływają się w ustach, stanowią doskonałe połączenie prostoty i smaku. Są idealne na ciepły obiad lub kolację, a także świetnie sprawdzą się jako dodatek do innych potraw. Niezależnie od tego, czy znasz odpowiedź na pytanie „kopytka czy leniwe”? czy też zastanawiasz się „jak zrobić kopytka leniwe”? ten przepis udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Składniki:

  • Przepis na leniwe:
  • 500 g ugotowanych, tłuczonych ziemniaków
  • 250 g twarogu półtłustego
  • 2 jajka
  • 1 i 2/3 szklanki mąki pszennej + do podsypywania
  • 1 łyżka oleju
  • sól
  • Do podania:
  • roztopione w kąpieli wodnej masło
  • brązowy cukier do oprószenia

Kopytka leniwe – jak zrobić?

  1. Kluski leniwe – przepis:
  2. Ugotowane, przestudzone ziemniaki na kluski leniwe jeszcze raz dokładnie ugniatamy tłuczkiem, aby pozbyć się wszelkich grudek, dokładamy twaróg i razem ugniatamy. Dla uzyskania idealnie jednolitej masy (bez choćby mini grudek) na kopytka leniwe polecam przepuścić razem przez maszynkę do mielenia mięsa. Ja tego nie robię, by oszczędzić trochę czasu.

  3. Następnie wbijamy jajka, dodajemy szczyptę soli, wsypujemy mąkę (*ilość mąki może się nieznacznie różnić choćby ze względu na jej typ lub wielkość jajek) i wyrabiamy masę. Ciasto na kluski leniwe z serem powinno być klejące, ale odchodzić od rąk. Jeśli klei się zbyt mocno dodajemy jeszcze trochę mąki, ale nie za dużo. Blat lub stolnicę oprószamy mąką, nabieramy porcję ciasta i formujemy wałek, spłaszczamy go lekko i tniemy na kształt rombów. Następnie kluski leniwe układamy na oprószonej mąką desce/stolnicy. Ja do cięcia użyłam noża do pizzy z pofalowanym rantem, a wzorek odcisnęłam foremką do ciastek, ale można też nie robić go wcale lub użyć zwykłego widelca (też kilka takich zrobiłam).
  4. Leniwe kopytka wrzucamy na osolony wrzątek z łyżką oleju (aby się nie sklejały). Następnie mieszamy, by nie przywarły do dna i gotujemy około 2 minuty od wypłynięcia na wierzch. Potem łyżką cedzakową wyjmujemy wprost do miski z lodowatą wodą, a gdy tylko opadną wyławiamy na talerz lub durszlak za pomocą łyżki cedzkowej. Takie hartowanie zapobiega ich sklejaniu na talerzu.

    Gotowe pierogi leniwe z serem polewamy masłem rozpuszczonym w kąpieli wodnej i oprószamy delikatnie brązowym cukrem (lub białym).

Kopytka leniwe – dodatkowe informacje

Kluski leniwe doskonale smakują także odsmażone na patelni.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Kopytka dyniowe
Następny przepis: Kopytka smażone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode