Kiszona, młoda kapusta

Kiszona, młoda kapusta

Proces kiszenia młodej kapusty jest prosty i zaskakująco satysfakcjonujący. Ten naturalny proces konserwacji umożliwia zarówno zachowanie świeżości i chrupkości młodej kapusty, jak i nasycenie jej unikalnym, kwasowym smakiem, który dodaje głębi każdemu posiłkowi. Bez względu na to, czy jesteś początkującym w dziedzinie kiszenia, czy doświadczonym fermentującym mistrzem, ten przepis na kiszoną młodą kapustę dostarczy Ci dokładnych instrukcji, które zabiorą Cię przez prosty proces kiszenia. Idealny do dań na szybko, czy większych, rodzinnych uroczystości. Kiszenie młodej kapusty to sposób na zachowanie wczesnej kapusty i cieszenie się nią przez długie miesiące.

Składniki:

  • kapusta młoda – 3 kg
  • marchew młoda – 3 szt.
  • sól – 3 łyżki
  • kminek – 2 łyżeczki

Jak kisić młodą kapustę?

  1. Oczyszczoną z zewnętrznych liści kapustę szatkujemy, dodajemy startą marchew na dużych oczkach, 2 łyżeczki kminku i 3 łyżki soli niejodowanej. Wszystkie składniki mieszamy, ugniatamy, przykrywamy i odstawiamy na godzinę, żeby kapusta puściła sok.
  2. Po godzinie wkładamy kapustę do dużego słoja 5 litrowego lub garnka kamiennego, i ubijamy pięściami.
  3. Po 2 dniach zacznie się burzliwa fermentacja, która będzie trwała 3-4 dni. Podczas fermentacji robimy dziury w kapuście trzonkiem drewnianej łyżki w celu uwolnienia gazów wytwarzanych podczas fermentacji.
  4. Po okresie burzliwej fermentacji kapustę możemy konsumować, używać jej do smacznych surówek, zupy itd… Kapusta jest bardzo zdrowa i smaczna.

Kiszona, młoda kapusta – dodatkowe informacje

Kiszona młoda kapusta nie nadaje się do zimowego przechowywania, jest ona raczej idealna do bezpośredniego spożycia, surówek, zup itd.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Kiszona kapusta z ziemniakami oraz skwarkami
Następny przepis: Kiszona sałata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode